כריתת עצים

כריתת עצים בגינות של בניינים ובתים משותפים

בדרך כלל עצים, בטבע ובגינות הם נכס. עצים הם בעלי מראה מרשים, כ"ריאות ירוקות"  הם קולטים דו תחמוצת הפחמן ופולטים חמצן ובכך מעשירים את האוויר שאנחנו נושמים, הם יוצרים סביבם אזור נעים ומוצל וישנם כמובן גם עצים שמעניקים לנו פירות.

אחת הבעיות הבוערות של עולמנו הוא קצב בירוא יערות הגשם, בעיקר אלה בדרום אמריקה באזור המכונה "יער האמזונס" ונחשב לריאה הירוקה המרכזית של כוכב הלכת שלנו. עובדה מעניינית שראויה להיות מקור גאווה לנו הישראלים היא שמדינתנו היא אחת מן היחידות בעולם בה מספר העצים לא רק שאינו הולך ומצטמצם אלא אפילו הולך וגדל משנה לשנה.

אין עוררין על כך שנטייתנו הטבעית צריכה להיות לשמור על עצים קיימים אולם מובן שבנסיבות מסוימות כריתה של עץ בוגר היא מהלך אחראי ונכון.

  • מי מוסמך להחליט על כריתת עץ בבית משותף?
  • איך מקדמים פרויקט כזה?
  • איך בוחרים בעל מקצוע לביצוע כריתת העץ?

אל שאלות אלה ועוד רבות אחרות, תמצאו תשובה במדיך המפורט אודות כריתת עצים שלפניכם.

אישור כריתת עץ

עצים גדלים לאיטם ולכן החלטה לכרות עץ צריכה להתקבל בכובד ראש. חשוב לדעת שבישראל עץ בוגר נחשב מוגן ואין לכרות אותו אלא בנסיבות מסוימות. ההגדרה של עץ בוגר שונה בין עצים הגדלים בשטח המיועד למגורים לבין עצים הגדלים בשטחים פתוחים. עץ בגינת בית משותף שגובהו 1.3 מטרים לכל הפחות והיקף הגזע שלו 20 ס"מ ומעלה נחשב עץ מוגן על פי חוק. כריתה, או עקירה, של עץ מוגן בגינת בית משותף תחשוף את בעלי הדירות והדיירים בבניין לסכנת תשלום קנס בגובה עשרות אלפי שקלים.

מותר לכרות עץ בוגר הניצב בגינת בית משותף כאשר מדובר בעץ המסכן את שלום הציבור (עץ שעומד ליפול למשל), אם העץ חולה ונושא מזיקים העלולים לעבור ממנו אל עצים נוספים או כאשר יש לפנות שטח לבנייה (הרחבה לבניין במסגרת פרויקט התחדשות עירונית למשל).

ניתן לקבל היתר מן הקרן הקיימת לישראל לכריתת עץ בגינת הבניין לצורך עיצוב מחדש של הגינה. בקשה בעניין יש להגיש על גבי טופס מקוון באתר קק"ל והיא בדרך כלל תאושר, במיוחד אם הכוונה היא לנטוע עץ אחר תחת זה שנעקר או נכרת.

חברת האוס פלוס מתמחה בהענקת שירותי ניהול כוללים לבניינים בכלל ובתים משותפים בפרט. עבור ועד הבית בבניינים שאנו אמונים על ניהולם חברת האוס פלוס מהווה את הכתובת לכל עניין הקשור לתחזוקה השוטפת כמו גם עבור פרויקטים חריגים, תיקונים שצריך לעשות, שדרוגים שבעלי הדירות והדיירים מעוניינים בהם ובכללם עיצוב מחדש של הגינה העשוי לכלול כריתת עץ בוגר הגדל בה מזה שנים. אנו נדע לנהל את ההליך כולו ביעילות מרבית ובהתאם לדרישות החוק. לאחר השגת התמיכה הנחוצה מבעלי הדירות והדיירים נפעל לקבל את ההיתר המתאים. לרשותנו מערך של בעלי מקצוע מובילים בתחומם, כולל גננים פרטיים וחברות גינון המתמחים בכריתת עצים בוגרים.

כריתת עצים בבית פרטי

כריתת עץ בגינת בית הפרטי היא משימה שראוי למסור לידי בעל מקצוע מיומן. חשוב לדעת שלא כל גנן הוא בעל הכישורים הדרושים כדי לבצע כריתת עץ בוגר באופן המבטיח שלא ייגרם נזק בגוף (לעובד עצמו או למישהו אחר באזור) או ברכוש.
ישנם גננים וחברות גינון המתמחות גם בכריתת עצים, ישנם אפילו מי שהופכים מלאכה זו לתחום עיסוקם העיקרי. כדי לכרות עץ ביעילות, במקצועיות ובצורה בטוחה יש צורך בציוד מתאים כגון רתמות, סולמות, מנופים ניידים, מסורי שרשרת, רצועות, כננות (להורדת מבוקרת של ענפים גדולים וחלקים מגזע העץ), גלגלות, חבלים ועוד.

גננים וחברות גינון המתמחים בכריתת עצים יודעים כיצד לתכנן את העבודה כך שאף חלק מן העץ לא ייפול בצורה העלולה לסכן מישהו או לגרום נזק לרכב החונה בחנייה, לשבור חלון, לרמוס צמחים אחרים בגינה של בית פרטי או לפגוע בכל דבר אחר העשוי להימצא בקרבת מקום.
חברת האוס פלוס מקיימת קשרים ארוכי טווח עם בעלי מקצוע עם רישיון לכריתת עצים. כריתת עץ בגינת הבית שעל ניהולו אנו אמונים תבוצע תמיד על ידי בעלי מקצוע מסורים ואמינים שלרשותם הידע, הניסיון והציוד הנחוץ.

כריתת עץ בבית משותף

בתים משותפים בישראל מתנהלים לפי תקנון בניין (אם לא כזה שנוסח על ידי בעלי הדירות אז התקנון המצוי המופיע בחוק המקרקעין). לכל בית משותף מוכרחה להיות נציגות, המכונה "ועד בית", הנבחרת מבין בעלי דירות ודיירים המעוניינים בתפקיד. מי שמעוניינים ליזום כריתת עץ בוגר בגינת בית משותף יכולים לפנות לוועד הבית ולבקש קיום אסיפת דיירים בה יעלה נושא זה על סדר היום.

אסיפת דיירים אמורה להתקיים בכל מקרה אחת לשנה לפחות. ניתן לזמן אסיפה מיוחדת לצורך קידום נושאים כאלה ואחרים, כריתת עץ ביניהם. המעוניינים בכריתת העץ צריכים למלא טופס בקשה לכריתת עץ ויכולים לזמן בעצמם אסיפת דיירים לאישור ההצעה ובלבד שגייסו תחילה תמיכה של שליש מן הדירות לפחות. בהודעות על קיום אסיפת הדיירים יש לציין שעל סדר היום תעלה הצעה לכריתת עץ בגינת הבניין.

חשוב לציין שאם כריתת העץ היא מחויבת המציאות, למשל כאשר מדובר בעץ המהווה סכנה או כזה ששורשיו פוגעים בתשתיות חיוניות (כגון קווי חשמל, מים וביוב), ועד הבית מוסמך להחליט בעצמו על כריתת העץ ואף לבצע גביה נוספת (מעבר לדמי הועד החודשיים הרגילים) כדי לממן את המהלך.
בכל מקרה אחר ההצעה צריכה לקבל תמיכה של שני שליש מן הדירות לפחות.

עבור ועד הבית, בעלי הדירות והדיירים בתים משותפים שניהולם נמסר לידי חברת האוס פלוס אנו מטפלים בתהליך כריתת העץ כולו, בין אם מדובר בעץ שסילוקו הכרחי או עץ שמעוניינים לסלק משיקולים כגון ייעול אחזקת הבניין (עץ שיוצר לכלוך, משיר כמות גדולה של עלים בעונה מסוימת, גדלים עליו פירות המושכים אליהם עטלפים ועוד). לעיתים כריתת עץ בגינת בית משותף מבוצעת מסיבות אסטטיות, כחלק מעיצוב מחדש של הגינה למשל.

חברת האוס פלוס ערוכה היטב לטפל בכריתת עץ בגינת בית משותף בכל נסיבות שהן, החל מבירור מידת התמיכה שיש למהלך, דרך אישור היוזמה באסיפת דיירים במידת הצורך, השגת ההיתר הדרוש לפי חוק גיזום עצים, בחירת בעל המקצוע המתאים ביותר לביצוע המלאכה ונקיטת כל אמצעי להבטיח שהכול נעשה תוך הפרעה מינימלית לשגרת החיים.

כריתת עץ מחיר

לאחר גיוס התמיכה הנדרשת מבעלי הדירות והדיירים יכול ועד הבית לפנות לקבלת הצעות מחיר מבעלי מקצוע המציעים שירות כריתת עצים. כדאי לאסוף פרטים של מספר גננים וחברות גינון מומלצים אשר להם ניסיון מוכח גם בכריתת עצים. בשיחה הראשונה עם בעלי המקצוע יש להתרשם מן השאלות שיציגו, הנכונות להגיע למקום כדי להבין בדיוק במה מדובר, הייעוץ והעזרה שנקבל עוד בשלב הבירור הראשוני ועוד. לאחר שקיבלנו כמה הצעות מחיר מבעלי מקצוע מתאימים יש לבחור את ההצעה המתאימה ביותר לצרכינו. חשוב לקחת בחשבון את מכלול השיקולים ולא למסור את המלאכה דווקא למי שנתנו את הצעת המחיר הנמוכה ביותר.
כריתת עץ בוגר בגינת בית משותף המנוהל על ידי חברת האוס פלוס תבוצע תמיד על ידי בעל מקצוע מיומן שיוכל להשלים את המלאכה במהירות ובאופן יסודי ובטוח. 

עדיין מתלבטים ?
עדיין מתלבטים ?
צרו קשר לקבלת פרטים נוספים וללא התחייבות