תכנון גינות

תכנון גינה בבית משותף – כל מה שכדאי לדעת

גינה בבית משותף היא בעלת פוטנציאל להסב נחת רוח רבה לבעלי הדירות והדיירים בבניין.
גינה נאה היא נכס, נעים להיכנס דרכה מן הרחוב אל הלובי ואם היא גדולה מספיק אפשר לעשות בה גם שימוש מעשי, לאפשר לילדי המשפחות הגרות בבניין וחבריהם לשחק בה, להתקין בה פינת ישיבה לרווחת הדיירים, לגדל בה עצי פרי שניתן לקטוף ולאכול מהם בעונה ועוד.
כדאי לדעת שגינה מטופחת בכוחה אפילו להעלות את ערכן של הדירות בבניין והיא מהווה מעין כרטיס ביקור המעיד על כך שבבניין גרות משפחות היודעות לנהל חייהן היטב.

כדי שגינת בית משותף אכן תמלא יעודה היטב היא מוכרחה להיות מתוכננת בקפידה, מעוצבת בסגנון הקולע לטעמם של בעלי הדירות והדיירים, מוקמת בצורה מקצועית ומתוחזקת כך שתשמור דרך קבע על מראה מטופח. יוצא איפה שתכנון גינה בבית משותף הוא השלב הראשון בדרך לגינה שתהווה מקור גאווה לדיירי הבניין.
לפניכם מידע רב אודות תכנון גינת בית משותף. בין היתר תמצאו בפסקאות הבאות פירוט אודות:

 • מה כולל תהליך תכנון הגינה ואיך הוא מבוצע בפועל?
 • איך בוחרים בעל מקצוע מתאים לביצוע תכנון גינת בית משותף?
 • מה ההבדל בין תכנון גינה לעיצוב גינה?
 • מדוע תכנון גינת בית משותף חדש אינו דומה לתכנון מחדש של גינה בבית משותף קיים?
 • איך מקדמים פרויקט תכנון גינה בבית משותף?

תכנון גינה – מה זה בכלל?

כל פרויקט הקמת גינה מתחיל בתכנון מפורט שלה. בדרך כלל תכנון גינת בית משותף נעשה בכמה שלבים, ציור סקיצה ראשונית, הוספת כל האלמנטים הרלוונטיים, סימון אפשרויות שונות וביצוע בחירות ביניהן ולבסוף העברת התוכנית כולה לגיליון חדש כך שניתן יהיה לראות את כל הפרטים באופן ברור.
רבים אינם מודעים לכך שתכנון גינה אינו זהה לעיצוב גינה וכי למעשה מדובר בשני שלבים עוקבים בתהליך הקמת גינה. בלבול זה מקורו בעובדה שפעמים רבות תכנון הגינה והעיצוב שלה מבוצעים על ידי אותו בעל מקצוע. בהחלט ייתכן שאותו גנן יתכנן את הגינה, יעצב ואז גם יקים אותה בפועל. אין זה מן הנמנע שאותו גנן גם יקבל לידיו את הטיפול השוטף בה.
פעמים אחרות התכנון יבוצע על ידי גורם אחד (מטעם החברה הקבלנית שבונה את הבניין למשל), העיצוב על ידי בעל מקצוע אחר (אדריכל נוף מטעם בעלי הדירות בבניין) והקמת הגינה על ידי גורם שלישי, גנן פרטי או חברת גינון.

בתכנית הגינה יופיע כל המידע הרלוונטי אודות השטח המיועד להקמתה, הטופוגרפיה שלו (שיפועים, סוג קרקע, אלמנטים בולטים), תשתיות שיש להתחשב בהן (צינורות ביוב, כבלי חשמל וכד'), קירות, מחיצות, סלעים, עצים וצמחים שכבר נמצאים בשטח ועתידים להישאר במקומם ועוד.

רעיונות לגינה

לאחר שנאסף המידע כולו ונכלל בסקיצה הראשונה של התוכנית (כולל מידות רלוונטיות, כאלה המאפשרות לדעת היכן נמצאים אלמנטים החבויים מתחת לקרקע למשל) ניתן לפנות לשלב היצירתי של תכנון גינת. בשלב זה יש להוסיף לתוכנית אלמנטים גדולים שאנו מעוניינים לשלב בגינה, בריכת דגים למשל, דק עץ, עצים גדולים, מסלעה, אבני גינה, חלוקי נחל בגינה ועוד. בנוסף, זהו הזמן לתכנן את מערכת ההשקיה (היכן ימוקם מחשב ההשקיה ותוואי קווי ההשקיה).

בבתים משותפים חדשים תכנון הגינה נעשה בדרך כלל באופן אוטומטי כמעט. זאת מכיוון שהחברה הקבלנית אמונה גם על הכנת האזור המיועד להקמת הגינה, עובדיה מודעים לכל פרט בשטח עליו הוקם הבניין וגינות הבניינים בשכונה חדשה נוטות לעטות מראה דומה.

עם זאת, ניתן בהחלט לפעול כדי לשוות מראה ייחודי לגינת בית משותף חדש. חשוב לפעול בעניין בסמוך לסיום הבנייה ובטרם החלה החברה הקבלנית לטפל בהקמת הגינה.
תכנון גינה בבתים משותפים קיימים נחוץ כאשר בעלי הדירות והדיירים מחליטים להשקיע בגינה, לתכנן, לעצב ולהקים אותה מחדש.

גינות מעוצבות עם חלוקי נחל

אם בשלב תכנון גינת תשומת הלב מופנית למאפייני השטח עליו תוקם הגינה ואלמנטים בולטים בו שיש לקחת בחשבון, הרי שתהליך עיצוב הגינה עוסק בהענקת המראה המבוקש, יצירת גינה בסגנון מסוים התואם את טעמם של בעלי הדירות והדיירים בבניין.
גם תכנון וגם עיצוב גינה יכולים להיעשות על ידי אדריכל נוף אולם חשוב לדעת שלא כל אדריכל נוף מתאים לתכנון ועיצוב גינה עם חלוקי נחל. ישנם אדריכלי נוף המתמחים בעיצוב שטחים אורבניים פתוחים, פארקים ציבוריים, גינות גדולות (בבתי ספר למשל), גינות מעוצבות עם חלוקי נחל ועוד. מי שמעוניינים להעסיק אדריכל נוף לתכנון גינת הבניין צריכים לוודא שמדובר בבעל מקצוע אשר ברשותו הידע והניסיון הדרוש. מומלץ להתרשם מגינות שאדריכל הנוף שבשירותיו רוצים להיעזר תכנן.

עיצוב הגינה מגיע לאחר תום שלב התכנון. ניתן לבצע את העיצוב תוך שימוש בשרטוט תכנית הגינה בו מתואר השטח עליו היא עתידה להיות מוקמת, כולל הטופוגרפיה שלו, תשתיות חשמל, מים, תקשורת וביוב, אלמנטים שכבר קיימים בשטח (סלע גדול למשל, עץ או שיח), גדרות, שבילים, תיחום גינה, מחיצות, רחבות סלולות או מרוצפות ועוד. עיצוב הגינה יכול להיעשות על ידי אדריכל נוף או גנן. לעיתים קרובות התכנון והעיצוב מבוצעים על ידי אותו בעל מקצוע.
בשלב העיצוב יתווספו לתוכנית הגינה פרטים רבים כגון סוגי הצמחים שיוצבו בכל אזור, אלמנטים דקורטיביים, גדר חיה, רחבת דשא, דק, בריכת דגים וכל דבר נוסף שאנו מעוניינים שיותקן בגינת הבניין.

חברת האוס פלוס מעניקה שירותי ניהול כוללים לבתים משותפים. אנו ערוכים היטב ללוות את נציגות הבניין לאורך פרויקט שדרוג כגון תכנון מחדש של הגינה. לרשותנו בעלי מקצוע מומלצים ואת כל הכלים, הידע והניסיון כדי להפוך את התהליך לפשוט, מהיר וקל. למעשה, כל שנידרש הוא ליידע את נציג האוס פלוס האחראי על ניהול הבניין שלכם ומרגע זה חברת האוס פלוס תטפל ביוזמה שהעלה וועד הבית ותפעל לקדם אותה. אם הפרויקט אכן יזכה לתמיכה הנדרשת מצד הדיירים ניתן יהיה להתקדם ולהשלים אותו בתוך זמן קצר, לשביעות רצונכם המלאה.

תכנון גינה בבית פרטי

תכנון גינה בבית פרטי ותחזוקה שוטפת שלה נמצאים בבירור בתחום ההתמחות של חברות גינון וגננים פרטיים המעניקים שירותי גינון לבניינים בכלל ולבתים פרטיים בפרט, לעומת זאת תכנון גינה כזו יכול להיות מבוצע על ידי כמה גורמים.
בבתים פרטיים חדשים, כאלה שבנייתם נסתיימה לא מכבר, תכנון הגינה מבוצע לעיתים על ידי אנשי שטח מטעם החברה הקבלנית. עובדי החברה מודעים היטב לכל אלמנט המצוי באזור המיועד להקמת הגינה, הם המפקחים על:

 • שבילי גינה
 • שביל כניסה לבית פרטי
 • חיפוי קרקע לגינות
 • חלוקי נחל בגינה
 • אבני גינה
 • תיחום גינה
 • התקנת אדניות
 • הצבת סלעים

במקרים כאלה תכנון גינות פרטיות נוצר כמעט מעצמו וניתן להמשיך ולמסור הלאה את מלאכת עיצוב הגינה והקמתה לבעלי מקצוע, מטעם החברה הקבלנית או מטעם בעלי הנכס.

לעיתים קורה שבעלי בתים פרטיים מעוניינים להשקיע בהקמת גינה נאה במיוחד, גינה איכותית יותר מזו שהתחייבה החברה הקבלנית להקים עבורם. במקרים כאלה כדאי להקדים ולפעול כבר בשלב בו מבוצע תכנון הגינה על ידי החברה הקבלנית. מסירת הטיפול בתכנון, עיצוב והקמת הגינה לבעלי מקצוע מטעם בעלי הנכס, לפני שהחברה הקבלנית החלה לפעול בעניין תבטיח טיפול יעיל בשדרוג המבוקש. ברוב המקרים ניתן יהיה לקבל מן החברה הקבלנית את התקציב שהוקצה מטעמה לתכנון הגינה, עיצובה והקמתה, להוסיף לו מכיסם של בעלי הנכס (הכול בכפוף לקבלת התמיכה הנדרשת ליוזמה) ולנצל את הסכום העומד לרשותנו כדי להקים גינה נאה, מושקעת ומטופחת במיוחד.

תכנון גינות פרטיות

בבואנו לבחור בעל מקצוע לצורך תכנון מחדש של גינת בית יש לוודא שמדובר במי שצבר די ניסיון בתחום זה. כדאי להתרשם מגינות שתוכננו על ידי בעלי המקצוע שבשירותיהם אנו שוקלים להיעזר, לאסוף הצעות מחיר ולבחור במי שהרשים אותנו כאמין, איכותי ומסור, מישהו שיש לנו עמו שפה משותפת. כדאי ליזכור שיש יתרון במסירת תכנון הגינה, עיצובה, הקמתה ואחזקתה לידי אותו גנן או חברת גינון.

חברת האוס פלוס מתמחה בהענקת שירותי ניהול כוללים לבתים פרטיים ובניינים בכלל. לצד טיפול בכל נושאי האחזקה השוטפת אנו ערוכים לספק פתרונות איכותיים לכל צורך העשוי להתעורר, ובכלל זה תכנון גינה. לנו קשרים ארוכי טווח עם בעלי מקצוע כגון אדריכלי נוף, גננים וחברות גינון המתמחים בתכנון, עיצוב, הקמה ואחזקת גינות בבתים פרטיים.

בעלי בתים פרטיים, שעל ניהולם ואחזקתם אנו אמונים, נהנים משירות מלא גם לכל אורך הוצאתו אל הפועל של פרויקט כגון תכנון של גינת הבניין, איתור בעל מקצוע מומלץ לביצוע תכנון גינת הבניין, עיצובה והקמתה.

תכנון גינה בית משותף

בעלי דירות ודיירים המעוניינים לקדם פרויקט של תכנון מחדש של גינת הבניין מוכרחים לפעול בהתאם להוראות חוק המקרקעין בכל הקשור לביצוע פרויקטים לשדרוג בית משותף (כמו התקנת מערכת מצלמות אבטחה למשל).
תכנון גינת בית משותף במסגרת פרויקט לחידוש הגינה כרוכה בהוצאה אשר אינה מחויבת המציאות. כדי שוועד הבית, או חברת ניהול דוגמת האוס פלוס, יוסמכו לבצע תשלומים לבעלי מקצוע במסגרת ביצוע הפרויקט יש לקבל תחילה תמיכה משני שליש מן הדירות בבניין לפחות.
חשוב לדעת שגם אם בחשבון הבנק של ועד הבית הצטבר סכום המספיק לביצוע הפרויקט הוועד אינו יכול להחליט על דעת עצמו להוציא אותו אל הפועל.

תכנון גינה מחדש בבית משותף יתחיל בזימון אסיפת דיירים תוך ציון העובדה שעניין זה עומד לעלות בה על סדר היום. ועד הבית רשאי ליזום קיום אספות דיירים נוספות, מעבר לאסיפה השנתית הרגילה. גם בעלי דירות ודיירים בבניין יכולים ליזום אסיפת דיירים לקידום פרויקט תכנון הגינה ובלבד שגייסו תחילה תמיכה של שליש מן הדירות לפחות.

במועד שנקבע לקיום האסיפה אם לא הגיעו נציגים של חצי מן דירות לפחות יש לדחות את ההתכנסות לשעה מאוחרת יותר באותו יום ולפעול להזכיר לנציגים מן הדירות את דבר קיום האסיפה. במועד המאוחר ניתן לקיים את האסיפה בכל הרכב.
חשוב לזכור שכל פרויקט המחייב הוצאה כספית שאינה כורח המציאות מוכרח לקבל תמיכה משני שליש של הדירות לפחות.

חברת האוס פלוס מצטיינת לא רק בתחזוקה שוטפת ברמה הגבוהה ביותר של בתים משותפים אלא גם בסיוע לנציגות הבניין בקידום פרויקטים מיוחדים שמטרתם שיפור איכות החיים של דיירי הבניין. תכנון גינת בית משותף הוא צעד ראשון ליצירת גינה מרשימה, נאה ומטופחת שתסב נחת לבעלי הדירות והדיירים ותהווה עדות לכך שבבניין גרות משפחות המנהלות את חייהן היטב.

עדיין מתלבטים ?
עדיין מתלבטים ?
צרו קשר לקבלת פרטים נוספים וללא התחייבות