עיצוב גינות גג

עיצוב גינות גג – המדריך המלא

בעולם של פחות ופחות שטחים ירוקים משותפים, עם בניינים בבנייה רוויה וגינות בהיקפים מצומצמים, אנחנו יכולים ללמוד הרבה מהבירות האורבניות הצפופות באירופה ובארה"ב, ולתכנן גינה מפוארת, מזמינה ומרהיבה – מעל גג הבניין.

זה מרהיב, זה מפתיע, זה בדרך כלל רחב ידיים, תוכלו לאפשר לילדים לשחק שם בבטחה וליהנות מכוס קפה שקטה על רקע של ירוק. בתהליך התכנון וההקמה של גינה על הגג, אנחנו ממליצים מאוד להיעזר במומחים בתחום של הקמת גינות בבתים משותפים, טיפוחן ואחזקתן. צוותים מקצועיים ישמחו לקחת על עצמם את התכנון, ההקמה, הטיפול והתחזוקה של גינת הגג בבניין שלכם, לרווחת כל תושבי הבניין. גם אנחנו, המומחים בתכנון והקמה של גינות בבניינים, בתכנון והקמה של מערכות השקיה ודשא סינטטי ובשירותים כוללים לאחזקה של מבנים כלל – נשמח ללוות אתכם בתהליך התכנון וההקמה של הגינה בגג הבניין שלכם. כל מה שחשוב לדעת על הקמה ועיצוב גינות גג – במדריך שלפניכם.

גינות גג – איך מתכננים ומעצבים?

בדיוק כמו בתהליך של תכנון גינות חדשות בבתים, גם תכנון של גינה על הגג חייב לקחת בחשבון את המאפיינים הטבעיים שיש לגג שלכם להציע – ולתכנן את הגינה בהתאם. הנה כמה נתונים שחשוב להכיר, לפני שקונים אדניות ענק ומתחילים למלא אותן בעצי נוי:

  • כמה שמש יש בגג שלכם? אחת מהשאלות החשובות ביותר, כשבוחרים אילו צמחים נשתול על הגג, היא כמובן מה התנאים שהגג שלכם מציע ואילו צמחים ישגשגו בתנאים כאלה. אם, למשל, הגג פונה דרומה וחשוף להרבה שעות של שמש חזקה, תכנון הצמחייה וההשקיה, יהיה שונה ביחס לתכנון הגינה שלכם בגג שנמצא בצלו של בניין גבוה יותר מדרום כך שהוא לא חשוף להרבה שעות של שמש ישירה.
  • שאלה חשובה נוספת בנושא מאפייני הגג היא צורת הבנייה והמשקל שהגג יכול לשאת על פי תכניות הבנייה. התשובה לשאלה זו תסייע בתכנון הגינה באופן בטיחותי ובהתאם לחוזק הבניין.
  • מה גודל הגג? בנוסף לכמות השמש והצל על הגג, חשוב לדעת מה גודל הגג ביחס לכמות הדיירים בבניין ומה המטרות של תהליך ההקמה ועיצוב גינות גג בבניין שלכם. ברור שהתכנון של גינת הגג שלכם יבוצע אחרת לגמרי, אם המטרה היא הקמת אזור שקט לדיירים מבוגרים או אם המטרה היא הקמת אזורי משחק בטוחים לילדים.
  • מה התקציב העומד לרשותנו בתהליך התכנון וההקמה של גינה בגג? גינות בגג עשויות להיות עתירות תקציב: תוכלו לשלב בריכות נוי לגינה, ריצוף עץ, פינות ישיבה מוצלות ועוד ועוד. מאידך, ניתן בהחלט להסתפק בתקציב צנוע ועדיין לעצב גן בגג שתשמש את דיירי הבניין בשמחה רבה לאורך שנים ארוכות ותדרוש מינימום תחזוקה וטיפוח. על מנת להתאים את הגינה לתקציב, לא רק במהלך התכנון וההקמה שלה אלא גם תוך התחשבות בצרכי התחזוקה שלה בעתיד – כדאי להיוועץ במומחים בתחום הקמת גינות בגג בניינים משותפים.

גינות גג מעוצבות – טיפים חשובים

מעבר לרכישה של עצי נוי במשתלה הקרובה ומיקומם באדניות ענק מעל גג הבניין שלכם, חשוב לדעת כי בתהליך התכנון והביצוע של גינה בגג הבניין חשוב לקחת בחשבון עוד המון משתנים, הנה כמה מהם:

  • כמה איכותית האטימה בגג הבניין? אם אתם בונים גינה על גג הבניין ומתכננים מערכת השקיה שתאפשר משטר מים אופטימאלי ושגשוג של הגינה, גם בין הביקורים של צוות הגינון שלכם, חשוב מאוד שתיקחו בחשבון בן כמה האיטום בגג וכמה איכותי הוא. ידוע, הר, כי בעונת החורף עלולות לצוץ בעיות איטום. כשיש גינה על הגג, איטום לא איכותי הוא בעיה גדולה מאוד. על כן, אם יש לכם ספקות בנוגע לאיכות האיטום של הגג, ורגע לפני שצריך לקלקל את כל מה שנבנה על מנת לחדש את האיטום, כדאי להזמין מומחה לאיטום גגות או לקבל חוות דעת בנושא איכות האיטום של הגג.
  • אל תשכחו להתייחס לעומסים המותרים על הגג
  • כבר ציינו את זה בפסקה הקודמת, מפאת החשיבות אנחנו מציינים זאת שוב: בתכניות הבנייה של הבניין שלכם מצוינים בדרך כלל העומסים שהגג מסוגל לשאת, מבחינה הנדסית, בכל מטר רבוע. אלו יהיו המשקלים המרביים שתוכלו להניח על הגג שלכם, וזה יכלול את משקל הריצוף, האדניות, בריכת המים וכדומה. חשוב לדעת כי בניית גינה בגג הבניין ללא התחשבות בעומסים על פי התכנית ההנדסית של המבנה, עלולה לגרור סיכון של הבטיחות במבנה המגורים שלכם.
  • הנושאים הנוספים בעיצוב גינה בבניין
    אם אתם משקיעים בעיצוב הגינה בגג הבניין שלכם, ייתכן שתרצו להשקיע במערכת השקיה טובה, בתאורה שתוסיף המון לאווירה, ועוד. תכנון גינה בגג הבניין היא הליך שונה לחלוטין מהשקעת כלל התקציב ברכישת עציצים לגג הבניין. תהליך העיצוב והתכנון יכלול, כאמור, מערכת השקיה, אבזור שיהפוך את הגינה מקום שנעים להיות בו, תאורה פונקציונאלית ותאורת אווירה, שבילים ודרכי גישה במקרה הצורך, שילוב של הצללות, ריצוף או חיפוי, ועוד ועוד, והכל – לפי התקציב, הרצון והיכולת של כל דיירי הבניין.

גינת גג – יתרונות הגדולים

לא תמיד נעים להיפגש לכוס קפה בשטחים המשותפים של הבניין הממוקמים בכניסה אליו. אולי שם עוברים דיירים רבים, אולי יש כבישים סואנים ליד – אולי אפילו אימהות עם ילדים חוששות מבילוי זמן איכות בגינת הבניין בשל תנועת הרכבים בחניות או בכבישים הסמוכים. את כל הבעיות האלה פותרת הקמת גינה בגג הבניין, שהיא תמיד גינה אינטימית, שקטה ופרטית לשימוש דיירי הבניין בלבד.

מעבר לשימושיות הרבה של גינה בגג הבניין, היא גם מעלה את ערך הנכסים בבניין באופן משמעותי ומוסיפה רבות לאיכות החיים בבניין ולאסתטיקה שלו.

ולצד שני היתרונות המשמעותיים הללו, חשוב לזכור כי גינה על גג הבניין מוסיפה לשטח שלכם "ריאות ירוקות", מנקה ומצלילה את האוויר שהמשפחה נושמת ומעניקה לאיכות החיים שלכם ניחוחות של כפר.

עיצוב גגות ומרפסות

אם יש לכם שטח לא מנוצל על גג הבניין או מרפסת, מומלץ בחום לשקול את האפשרות של עיצוב גינה מושלמת, אינטימית, ירוקה ומזמינה, שתאפשר מקום בטוח למשחק הילדים או לקריאת ספר בשעות אחר הצהריים. חשוב לדעת כי עיצוב גינה במרפסת הוא עסק למקצוענים בלבד. עניין העומסים המותרים הוא רק היבט אחד, וחשוב מאוד, של הצורך בגישה מקצועית בתכנון גינה על גג או מרפסת הבניין, בנוסף לכך כדאי לעבוד עם צוות מקצועי, בעל שפע של ניסיון וידע, שיעזור בנושא בדיקת האיטום והכנה להקמת הגינה.

לאחר תהליך הכנת הגג, תרצו לדעת שתכנון הגינה בגג הבניין ועיצובה מבוצעים ביד אומן. ההיבטים שחשוב לכסות בתהליך התכנון הוא חלוקת השטח והמיקום, התקציב, תאורה, השקיה, התייחסות למאפייני הגג ומראה הגינה בעונות השונות, טיפוח ותחזוקה שיתאימו גם הם לתקציב התחזוקה של הבניין ועוד.

צוות הגינון המקצועי של האוס פלוס מציע לכם ליווי החל משלב התכנון של גינה בגג הבניין, וכלה באחזקה מקצועית ושוטפת של הגינה שלכם, כולל תשתיות, מערכת השקיה, תאורה, הנחת אדניות ושתילת עצים, שיחים וצמחים אחרים, ועוד ועוד. אתם מוזמנים לפנות אלינו, ונשמח לסייע לכם בדרך שלכם לגינה מושלמת, מעל גג הבניין שלכם!

 

עדיין מתלבטים ?
עדיין מתלבטים ?
צרו קשר לקבלת פרטים נוספים וללא התחייבות