אחזקת גינות

אחזקת גינה

גינה נעימה ומטופחת בבית משותף תורמת רבות לאיכות החיים של דיירי הבניין.
בישראל, אפילו באזורים העירוניים הצפופים ביותר, נדיר למצוא בניין שאין סביבו אזור, ולו צנוע ממדים בלבד, המיועד לטיפוח צמחייה. בנוסף, בבניינים רבים ישנם אדניות ועציצים המאפשרים הצבת צמחים לאורך שבילים מרוצפים ואפילו בתוך הבניין עצמו, בלובי ובאזורים משותפים אחרים. ללא אחזקה נאותה של הגינה בבית משותף או בית פרטי מצב הצמחים יתדרדר וייגרם נזק בהיקף גדל והולך.

גינת בית משותף, כל עוד היא מתוכננת, מוקמת ומתוחזקת כיאות, אינה בעלת ערך אסטטי בלבד אלא יכולה לשמש מקום משחק בטוח לילדי משפחות דיירי הבניין וחבריהם, ניתן להציב בגינה פינות ישיבה נוחות ונעימות (תחת פרגולה או באזור מוצל אחר), לגדל בה עצי פרי, להקים בה בריכת נוי המשרה רוגע ועוד. ניתן לעשות רבות כדי להבטיח שמירה על הקיים והמשך התפתחות טבעית של הצמחייה כך שהגינה תלך ותהפוך יפה ומרשימה יותר עם השנים.

  • מה המפתח להצלחה באחזקת גינות בבתים משותפים?
  • איך בוחרים גנן לאחזקת הגינה?
  • מתי כדאי להשקיע בשיפור מראה הגינה והתקנת תוספות בה?

המפתח בתחזוקה וטיפוח של גינת הבניין קשור, ללא ספק, בצוות גינון מקצועי ואיכותי – וכאן אנחנו נכנסים לתמונה. צוותים מקצועיים מבית האוס פלוס ישמחו לספק שירותים מקיפים, החל מתכנון הגינה ועד לתחזוקה שוטפת שלה. פנו אלינו, ונשמח לספק פרטים נוספים!

ללא אחזקת גינה נכונה, השקעה בהקמת גינה נאה תרד לטמיון

מספר תנאים מוכרחים להתקיים כדי שניתן יהיה להפיק את המרב מגינת בית משותף.
גינה נאה (ואם היא גדולה מספיק אז גם שימושית) תתחיל דרכה בעריכת תכנית אופטימאלית.
מומלץ להיעזר בבעל מקצוע כגון אדריכל נוף בעל ניסיון בתכנון גינות של בניינים בכלל ובתים משותפים בפרט. לחילופין, ניתן להיעזר בגנן המתמחה לא רק באחזקת גינות קיימות אלא גם בתכנון והקמה של גינות חדשות.
בהמשך, יש להוציא את התוכנית מן הכוח אל הפועל בצורה מקצועית ותוך ביצוע איכותי של כל משימה הקשורה בהקמת התשתית הנחוצה ושתילת הצמחים.
שני שלבים אלה, תכנון הגינה והקמתה, כרוכים בהשקעה משמעותית של זמן וכסף. חשוב מאוד לזכור שהשקעה זו תשתלם רק בתנאי שמיד לאחר תום הקמתה, ומרגע זה ואילך, תזכה הגינה לקבל את הטיפול הדרוש כדי שתמשיך לשגשג.

אחזקה ירודה של גינת, אפילו כזו שתוכננה בקפידה והוקמה באופן המקצועי ביותר, תגרום לנזק מצטבר עד כדי כך שבסופו של דבר כדי לשקם את הגינה יהיה צורך בביצוע חוזר, מלא או חלקי, של שלבי התכנון וההקמה.
ישנם בתים משותפים בהם ועד הבית אמון, בין היתר, גם על העסקת גנן קבוע המטפל בגינה. בבתים משותפים שניהולם נמסר לידי חברה המתמחה באחזקת בתים משותפים הטיפול בגינה יבוצע על ידי גנן מטעם חברת הניהול. חשוב מאוד לוודא שחברת הניהול בה בוחרים צברה ידע וניסיון גם באספקת שירות אחזקה איכותית של הגינה.

אנו בהאוס פלוס מבינים היטב את חשיבותה של גינה מטופחת ואת הצורך להעניק לגינה טיפול מסור. מצבן של גינות הבתים המשותפים שאנו אמונים על ניהולם היא עדות לרמת האחזקה הגבוהה שאנו מקפידים שתסופק להן.

חברות הגינון והגננים שאנו מעסיקים הם מן המובילים בתחומם ואנו מקיימים עימם קשרים ארוכי טווח על בסיס השירות האיכותי והמסור שהם מעניקים לבעלי הדירות והדיירים שבחרו למסור את ניהול הבית שלהם לידינו.
ממש כפי שחשוב לדאוג לאחזקה מעולה של כל האזורים והמתקנים המשותפים בבניין, אנו בהאוס פלוס מקפידים שגם הגינה תטופח כך שתהווה מקור גאווה לבעלי הדירות והדיירים. 

שיקום גינה – תכנון ואחזקה נדרשת

כאמור, גינה נאה, מרשימה ושימושית (ובלבד שממדיה מאפשרים זאת) מתחילה בעריכת תכנית מפורטת המתאימה למאפייני השטח עליו תוקם הגינה והעדפותיהם של בעלי הדירות והדיירים בבית המשותף המסוים. חשוב לקחת בחשבון שהאופן בו תתוכנן ותוקם הגינה ישפיע על היקף מלאכת אחזקה שוטפת של גינת בית משותף כמו גם על אופייה (האם יהיה צורך בגיזום תכוף, כיסוח דשא, החלפת צמחים חד עונתיים, שדרוג מערכת ההשקיה ככל שהגינה תתפתח ועוד).

בעת עריכת התוכנית לשיקום גינה, כזה שהקמתו אך זה הסתיימה או בית משותף שאוכלס זה מכבר ובעלי הדירות בו החליטו לחדש את גינת הבניין, יש לקחת בחשבון מאפיינים של השטח עליו תוקם הגינה וביניהם ממדיו וצורתו, הטופוגרפיה שלו, צמחיה קיימת, כמות וכיוון אור השמש (באזורים שונים), סוג הקרקע, כמות המשקעים באזור, מזג האוויר האופייני בעונות השונות ועוד.
בנוסף, יש להבין איזה סוג של גינה מתאים לבעלי הדירות והדיירים בבניין. כך למשל עבור בניין בו משפחות צעירות עם ילדים תתאים גינה בה רחבת דשא, טבעי או מלאכותי, ומעט צמחים דוקרניים (אם בכלל). בבית משותף בו אוכלוסייה עמידה ומבוגרת ניתן לשלב אלמנטים יוקרתיים כגון בריכת נוי, עצים מלאכותיים, גזיבו, פינות ישיבה, דק עץ קטן עם פרגולה נאה מעליו וכד'.

חשוב מאד להבין שהבחירות המבוצעות בשלב עריכת התוכנית לגינה משפיעות לא רק על המראה והאופן בו ניתן יהיה לעשות שימוש בגינה אלא גם על צרכי הגינה מבחינת אחזקה שוטפת.
כך למשל אם מחליטים להקים בגינה בריכת נוי ובה דגים יש לזכור שיהיה צורך לא רק להאכיל את הדגים אלא גם לטפל מדי פעם במערכת סינון המים של הבריכה. דק עץ ידרוש ליטוש וצביעה מחדש בכל כמה שנים, שימוש בלוחות מחומר סינטטי המיועד להקמת דקים מפחית משמעותית את היקף התחזוקה שהדק זקוק לה. עצי פרי זקוקים להשקיה מרובה (על העלויות הכרוכות בכך), שיחים מטפסים בעלי קצב התפתחות מהיר יזדקקו לגיזום לעיתים תכופות, רחבת דשא תזדקק לכיסוח חודשי באביב ובקיץ, דו חודשי בסתיו ותלת חודשי בחורף.

גינה ביתית – מי אחראי לאחזקתה?

חוק המקרקעין קובע שלכל בית משותף בישראל תהיה נציגות בדמות ועד בית הנבחר מבין מי שמעוניינים להתנדב לתפקיד. ועד הבית מוסמך לפעול בשם בעלי הדירות והדיירים בבניין אל מול בעלי מקצוע המעניקים שירות הקשור באזורים ומתקנים הנמצאים בבעלות משותפת של כלל בעלי הדירות. ועד הבית מייצג את הבניין גם מול הרשויות, כך למשל במקרה של הליך משפטי כזה או אחר, הליך בירוקרטי מול ועדות תכנון ובניה ועוד.
לוועד הבית נחוץ תקציב כדי לשלם עבור שירותים שונים הנחוצים לבניין כגון ניקיון הלובי וחדר המדרגות, אחזקת המעלית, תיקונים שונים וגם אחזקת גינה בבית משותף.
בבניינים בהם ועד הבית מטפל בעצמו בכל הקשור באחזקת האזורים והמתקנים המשותפים האחריות להעסיק גנן אשר יתחזק היטב את הגינה נופלת על כתפי הוועד.

ישנם בתים משותפים בהם בעלי הדירות והדיירים בוחרים להעסיק חברת ניהול המתמחה באחזקת בניינים. חשוב לדעת שגם בבתים משותפים כאלה מוכרח להיות ועד בית הפועל מול חברת הניהול, מוודא שמועבר אליה תשלום חודשי באופן סדיר ושהחברה מבצעת כהלכה את כל שהתחייבה לעשות, כולל אחזקת גינת הבניין ברמה גבוהה.
חברת האוס פלוס פועלת מול ועד הבית תוך שהיא מאפשרת לחבריו ראש שקט בידיעה שכל הקשור בניהול הבניין, כולל אחזקת הגינה, נמסר לידי חברה מקצועית ואמינה המעניקה שירות איכותי ומסור.

שיפוץ גינות – מתי עושים?

גורמים שונים עלולים להביא לכך שגינת בית משותף אינה זוכה לתחזוקה נאותה. כך למשל כאשר הגנן המועסק על ידי ועד הבית חדל מלעשות מלאכתו נאמנה, כאשר בעלי דירות או דיירים נוטלים על עצמם, בהתנדבות, את אחזקת הגינה בעוד שאין להם את הכישורים הדרושים לכך, כאשר חברת ניהול שאחזקת הבית המשותף נמסרה לידיה אינה משכילה לדאוג לאחזקה נאותה של הגינה ועוד.

סימנים לכך שגינת הבניין אינה מתוחזקת כראוי עשויים להיות צמחים שמתייבשים, שיחים שגדלים פרא, מערכת השקיה שפועלת בזמנים לא ברורים ויוצרת אזורי בוץ, השקיה בלתי יעילה (כמות גדולה של מים מוזרמת או מומטרת אל אזור עני בצמחיה), הצטברות לכלוך, ערימות עלים, עשבים שוטים, מדשאה שניכר שלא עברה כיסוח זמן רב ועוד.
מומלץ לבעלי דירות ודיירים בבית משותף המבחינים בסימנים לכך שגינת הבניין כבר אינה מתוחזקת כראוי לפעול ללא דיחוי שכן ככל שמאפשרים להזנחה להימשך הנזק לגינה יצטבר ותידרש השקעה גדולה יותר כדי לשקם אותה.

הדרך לשיפוץ גינה והטיפול בה עוברת דרך פניה מסודרת לוועד הבית. אם מסתבר שוועד הבית אינו פועל לתיקון המצב ניתן לגייס תמיכה של שליש מן הדירות לפחות ולזמן אסיפת דיירים מיוחדת בה יועלה נושא אחזקת גינת הבניין על סדר היום ותתקבלנה החלטות אופרטיביות שיבטיחו שיפור המצב בהקדם.

לעיתים הבעת מורת רוח בפני הגנן הקבוע המטפל בגינה תספיק כדי לשפר את איכות הטיפול בגינת בית משותף. פעמים אחרות לא יהיה מנוס מלהחליף את הגנן. יתכן שהצורך לעמוד על המשמר כדי להבטיח טיפוח נאות של הגינה יהווה זרז למהלך שכבר נמצא על הפרק של העברת ניהול בית משותף לידי חברה המתמחה באחזקת בניינים.

סידור גינות על ידי House Plus

מבנים בהם ועד הבית שוכר בעצמו בעלי מקצוע המעניקים את שירותי האחזקה הנחוצים חשוב שוועד הבית יבחר בקפידה גנן איכותי, אמין ומסור וייקשר עמו בהסכם בו מפורט כל מה שהגנן מתחייב לבצע. חשוב שיהיה מי שמוודא שהגנן אכן מגיע בתכיפות שנקבעה ומבצע כהלכה את מלאכתו.

בבתים משותפים שאחזקתם נמסרה לידי חברה המתמחה בניהול בניינים האחריות לסידור הגינה נופלת על כתפי חברה הניהול (אלא אם נקבע אחרת בהסכם ההיקשרות בין ועד הבית לחברת הניהול). ישנם יתרונות רבים למסירת ניהול בית משותף לחברה מומלצת המתמחה באחזקת בניינים, בין היתר מהלך כזה מספק דרך פשוטה להבטיח גינה מטופחת ומתוחזקת היטב.

חברת האוס פלוס מעניקה שירות ניהול איכותי כולל לבתים משותפים. הידע, הניסיון ומערך בעלי המקצוע העומדים לרשותנו, מבטיחים שבתים משותפים שאחזקתם נמסרה לידינו זוכים לשירות מסור במסגרתו מטופלים היטב כל נושאי האחזקה השוטפת של הבניין וביניהם גם אחזקת גינה ברמה הגבוהה ביותר. במבנים שאת אחזקתם אנו מנהלים חברת האוס פלוס היא הכתובת לכל עניין הדורש טיפול.

בין אם מדובר בפעולות אחזקה תקופתיות החוזרות על עצמן (כגון ביקורת בטיחות למעלית או טיפול שנתי למאגר המים), במלאכת שיפוץ בשל בלאי מצטבר (כגון צביעת קירות הלובי או טיפול כולל למערכת ההשקיה) או בתיקון תקלה שקרתה לפתע (כגון טיפול בקצר חשמלי במערכת החשמל המשותפת של הבניין או תיקון נזילה בצנרת מים משותפת) אנו בהאוס פלוס יודעים לתת מענה איכותי ומהיר. אחזקת גינות של בניינים שעל ניהולם אנו אמונים מבוצעת ברמה הטובה ביותר על ידי בעלי מקצוע מובילים.

עדיין מתלבטים ?
עדיין מתלבטים ?
צרו קשר לקבלת פרטים נוספים וללא התחייבות