ניקוי חלונות בגובה

אחד היתרונות של מגורים או עבודה בבניין גבוה ומרובה חלונות זכוכית גדולים, הוא הנוף הנשקף סביב. גם אם מדובר במגדל באמצע העיר שיש מסביבו בניינים נוספים, כבישים ורחובות עמוסים, האפשרות לראות היטב ולמרחוק מעניקה תחושת שלווה מיוחדת – עד כדי כך שלעיתים אנחנו עשויים למצוא את עצמנו פשוט עומדים ומביטים בנוף מלמעלה, כשהראש נקי ממחשבות.

אין פלא, אם כן,  שדירות ומשרדים בקומות גבוהות נחשבים יוקרתיים ונחשקים יותר מאלה הממוקמים בקומות שמתחת.

כדי שיתרון הנוף יבוא באמת לידי ביטוי, החלונות מוכרחים להיות נקיים.
למעשה, שהייה בקומה גבוהה כשהאור החודר מבחוץ עובר דרך שכבת אבק ולכלוך עלולה להשרות תחושת מועקה אפילו מבלי שנדע מה גורם לה. ניקוי חלונות בגובה הוא אתגר מורכב שרק מקצוענים בעלי הסמכה, ניסיון וציוד מקצועי מתאים, יכולים לבצע היטב.

חשוב לדעת, ניקוי חלונות גבוהים אינו נדרש במגדלים בלבד, גם במבנים נמוכים בני כמה קומות ואפילו בבתים פרטיים ייתכן שכדאי ומשתלם להיעזר בשירותי חברה לניקוי חלונות שמתמחה גם בעבודה בגובה.

עבודות בגובה

ביצוע מלאכה כשנמצאים בגובה רב מעל הקרקע כרוך בסיכון. נפילה, אפילו מגובה נמוך יחסית, תגרום לפציעה חמורה ונפילה מגובה של שלוש קומות ומעלה פירושה מוות בטוח. מקצוענות ברמה הגבוהה ביותר נחוצה לא רק כדי להבטיח את שלומם של מי שעוסקים במלאכה, אלא גם כדי להבטיח את שלומם של העוברים והשבים שמוצאים את עצמם מתחת לבניין שאת חלונותיו מנקים ועלולים להיפגע מפריט הנשמט ונופל עליהם מלמעלה.

במדינה מתוקנת כמו ישראל ישנם מוסדות ממשלתיים שתפקידם להסדיר בחוקים ותקנות את האופן בו מתנהלים תחומי עיסוק שכרוכים בסיכון לעובדים עצמם, או למי שעשויים להימצא בסביבה. ניקוי חלונות גבוהים נחשבת מלאכה מסוכנת וישנן דרישות שחברות בתחום צריכות לעמוד בהן.

הסמכה בסיסית לעבודה בגובה צריכים לקבל כל מי שמבצעים מטלות בגובה שני מטרים ומעלה, כך למשל:

  • עובדי עירייה המשתמשים במנוף סל כדי לגזום צמרות עצים
  • עובדי חברת חשמל שצריכים לבצע פעולות בגובה בו כבלי החשמל עוברים
  • עובדים באתרי בניה ומפעילי עגורנים

ניקוי חלונות בגובה היא אחת המלאכות המורכבות ביותר שיש לבצע בגובה וישנן הסמכות מיוחדות מטעם משרד הכלכלה, משרד העבודה והמוסד לבטיחות וגהות שמטרתן להבטיח את שלומם של העוסקים בתחום, ואת שלומם של מי שעשויים להימצא מתחתם בעת שהם מבצעים מלאכתם.

ניקוי חלונות

שיטות שונות משמשות לביצוע ניקוי חלונות של מבנים גבוהים, כך למשל עובד המשלשל עצמו במורד המעטפת החיצונית של המבנה כשהוא יושב על מעין כיסא ולבוש רתמה מיוחדת. שיטה זו מכונה "ניקוי חלונות בסנפלינג" והיא מחייבת צוות מוסמך בן לפחות שלושה אנשים כאשר הגולש עצמו ומנהל העבודה מחזיקים הסמכה מקצועית כ"גולשי מעטפת".

פעמים אחרות הניקוי מבוצע על ידי עובדים הנמצאים על במה מאורכת התלויה ממתקן מיוחד הניצב על גג הבניין. במבנים נמוכים יחסית, ניקוי חלונות גבוהים בבית פרטי למשל, ניתן לעשות שימוש במנוף בעל זרוע ארוכה עם סל בקצה שבתוכו עומד העובד המבצע את הניקוי. ישנם גם מתקני ניקוי חלונות המורכבים ממוטות ארוכים שדרכם עובר צינור מים ובראשם מברשת ומגב. גם שימוש בשיטות כאלה מחייבות הכשרה והסמכה מקצועית אם כי אלה עשויות להיות מדרגה פחותה משל "גולש מעטפת".

ניקוי חלונות במגדלים מודרניים

מגדלים גבוהים הם פתרון מתבקש ליצירת מרחב מחייה ועבודה באזורי ביקוש גבוה בהם היצע הקרקע הפנויה מצומצם. חברות גדולות המקימות מבנים לצרכיהם, יזמים, אדריכלים וחברות קבלניות מתחרים אלה באלה בניסיון להקים מגדלים מרשימים בעלי עיצוב ייחודי. מגדל המושך תשומת לב רבה הוא נכס עבור בעליו. בתחילת עידן גורדי השחקים המרוץ היה בעיקר לגובה, כיום יצירתיות בעיצוב המבנה אף היא משחקת תפקיד חשוב. בישראל, נכון לתחילת 2021, ישנם כ-800 מגדלים בעלי 20 קומות לפחות, מהם כאלה בעלי עיצוב המקשה על גישה אל חלונות מבחוץ. חברה לניקוי חלונות צריכה להיות מסוגלת להציע פתרונות ניקוי חלונות גבוהים גם עבור מבנים דוגמת מגדל מידטאון בתל אביב לו מראה של קובייה מפורקת או מגדל שרונה דמוי הספירלה.

עיצוב מורכב של המבנה עצמו הוא רק אחד האתגרים הניצבים בפני מי שעוסקים במלאכת ניקוי חלונותיהם של מגדלים, מבנים גבוהים הניצבים בסמיכות יוצרים מעין מנהרת רוח, זרמי אוויר חזקים מקשים מאד לא רק על ניקיון בסנפלינג אלא גם כאשר ניקוי חלונות מבוצע מעל גבי במה התלויה ממתקן על גג המבנה.

ניקוי חלונות מרפסת

ישנם עובדים המגיעים לתחום ניקוי חלונות בגובה עם ניסיון רב בטיפוס וגלישת צוקים כאשר הם בטוחים שיוכלו להיכנס מיד לעניינים אולם מגלים עד מהרה שלא כך הדבר. כדי לנקות משטח זכוכית מוכרחים לדעת כיצד להניע את המגב, איך לא לנתק מגע בינו לבין הזכוכית (בכל פעם שמניחים שוב את המגב נותר מאחור סימן), מתי צריך לייבש את המגב ומתי דווקא להרטיב באמצעות ספוג טבול בחומר לניקוי חלונות ועוד. את כל זה צריך לבצע תוך שרוח מניעה את הגולש המעטפת לכאן ולכאן.

הדברים מעט פשוטים יותר כאשר ניקוי חלונות גבוהים מבוצע באמצעות במה התלויה ממתקן הניצב על גג הבניין אולם גם אז נדרשים ידע, מיומנות וניסיון כדי לבצע את המלאכה היטב וביעילות. אחד האתגרים הוא זרמי אוויר הגורמים למים לנוע לכיוונים שונים על פני זגוגית החלון, לעיתים שיפועים של הקירות מרחיקים את הבמה מן המבנה. כשצוות מנקים פועל יחדיו על במה התלויה לרוחב הקומה יש לשמור על תיאום וקצב אחיד.
מעניין לדעת שאין מתקן סטנדרטי להצבה על גגות מבנים גבוהים לצרכי הורדת במה תלויה לניקוי החלונות. מתקן קבע מיוחד מתוכנן עבור כל מגדל בהתאם לצורתה של מעטפת המבנה וצרכים שונים שיש לקחת בחשבון.

שיטות נוספות לניקוי חלונות ויטרינות, במבנים בני עד חמש קומות הן:

  • הקמת פיגומים ניידים סביב המבנה
  • שימוש במנוף בעל זרוע ארוכה עם סל בקצה (שם עומד המנקה מצויד בכל הדרוש)
  • שימוש במוטות טלסקופיים דרכם ניתן להזרים מים וחומר לניקוי חלונות אל מברשת ומגב המותקנים בקצה המוט

אמנם, שיטות אלה הן פשוטות יותר מאשר ניקיון בסנפלינג אולם גם עבורן נדרשת הכשרה, הסמכה מקצועית, ידע וניסיון.

ניקוי חלונות בסנפלינג

סנפלינג, או גלישת מצוקים בעברית, היא שיטה בה השתמשו מטפסי הרים מאות שנים לפני שהוקם המגדל הגבוה הראשון שאת חלונותיו יש לנקות מבחוץ. גם בספינות מפרש עתיקות נעשה שימוש בשיטות דומות לסנפלינג לצורך טיפול בציוד הנמצא גבוה מעל לסיפון. כיום, ניקיון בסנפלינג הוא לעיתים קרובות הדרך בה חברה לניקוי חלונות מבצעת את מלאכתה, בין אם משום שזוהי האפשרות היעילה ביותר או פשוט בגלל שאין דרך אחרת.

ניקוי חלונות בסנפלינג דורש צוות מיומן. הגולש עצמו צריך להיות בעל הסמכת "גולש מעטפת" וכך גם מנהל העבודה (שיכול להיות אחד הגולשים) ומי שניצב על גג המבנה בתפקיד המסייע. מתחת לאזור בו מבוצע הניקוי ניצב עובד נוסף, שאינו צריך הסמכה מיוחדת, שתפקידו להרחיק עוברים ושבים העלולים להיפגע במקרה של נפילת פריט ציוד.

גולש מעטפת משלשל עצמו מטה לאורך הקיר החיצוני כשהוא יושב על כיסא מיוחד ומאובטח ברתמה. הגולש צריך לשאת עמו מגוון פרטי ציוד וביניהם מגב, מברשות, מיכל חומר לניקוי חלונות, סמרטוטים מיוחדים ועוד. הציוד מאובטח כדי שלא ייפול מטה חפץ העלול לפגוע באדם או לגרום נזק לרכוש.
ניקיון בסנפלינג משמש לניקוי חלונות גבוהים במגדלי משרדים ומגורים כמו גם ניקיון מוסדות השוכנים במבנים גבוהים וניקיון מפעלים בהם קירות וחלונות צוברים לכלוך תעשייתי.

ניקוי זכוכיות מרפסת

חברה מקצועית לניקוי חלונות מספקת פתרונות ניקוי חלונות ויטרינות כוללים. לעיתים ניתן לבצע את העבודה באמצעות מכשיר לניקוי חלונות מגנטי, מתקן המוצמד אל הזגוגית מבחוץ באמצעות מגנט המושך אותו אל חלק הנמצא מולו מן הצד הפנימי של החלון. כאשר מניעים את החלק הפנימי מתקן הניקוי נע על הזגוגית מבחוץ.

במסגרת חבילות ניקיון מוסדות או ניקיון מפעלים חברת ניקיון איכותית עשויה להציע מתקן לניקוי חלונות המותאם לצרכיו הייחודיים של הארגון. השקעה חד פעמים במתקן ייעודי שכזה תכסה עצמה במהירות בזכות חיסכון בשעות עבודה, ציוד וחומרים מתכלים. ניקוי חלונות מרפסת מבוצע לא רק בדירות אלא גם בעסקים, במיוחד כאלה עבורם חשובה תדמית של בית עסק מסודר בו מקפידים על פרטים.

חברה לניקוי חלונות – איך בוחרים?

מלאכת ניקוי חלונות גבוהים בבית פרטי, במגדל דירות או משרדים, דורשת מקצוענות ברמה הגבוהה ביותר. בין היתר יש צורך במערך עובדים מיומנים בעלי ההסמכה הנדרשת וציוד מתאים לביצוע מגוון רחב של משימות, הכול בהתאם למאפייני העבודה שעל הפרק.
חשוב לדעת שישנן חברות ניקיון המציעות גם שירות ניקוי חלונות גבוהים בעוד שהן מסוגלות לספק מענה טוב רק בחלק מן המקרים. כדי לבחור נכון יש:

  • לפנות לחברה מקצועית 
  • לשמוע בדיוק כיצד היא מתכוונת לבצע את העבודה
  • לוודא שיש לה את ההסמכה המקצועית הדרושה ואת הניסיון המתאים

לאחר שערכנו סקר שוק והתרשמנו מן החברות הבאות בחשבון ניתן להמשיך ולבקש הצעות מחיר מאלה שהרשימו אותנו ביותר ולבסוף לקבל החלטה לפי מכלול שיקולים כאשר התמחור מהווה אחד מהם.

לאחר שמצאנו חברת סנפלינג המספקת לנו שירות טוב כדאי בדרך כלל להיקשר עמה לטווח ארוך ובתנאי שנקבל תמחור בהתאם. בכל מקרה מומלץ לבחון מדי פעם חלופות שכן חידושים בתחום עשויים להביא עימם פתרונות יעילים יותר מזה הנוכחי.

עבודות גובה בסנפלינג – מחיר ופרטים נוספים

מכיוון שכל עבודת ניקוי חלונות בגובה היא ייחודית אין תעריף קבוע לפי שטח החלונות שיש לנקות, שעות העבודה הנדרשות או כל פרמטר אחר. חברה לניקוי חלונות תוכל לתת הצעת מחיר רק לאחר שאספה את הנתונים הדרושים וערכה תכנית פעולה לביצוע העבודה. חברה מקצועית ואמינה תציע מחיר הוגן המושפע מהיקף העבודה ומן השיטה שתשמש לביצועה. ככל שמגוון היכולות העומדות לרשות חברת הניקיון גדול יותר כך יש באפשרותה להציע פתרון יעיל יותר. צמצום ההוצאות הכרוכות בביצוע המשימה פירושו תמחור תחרותי ממנו נהנים הלקוחות.

חברת האוס פלוס מתמחה בניקוי חלונות בגובה

מלאכת ניקוי חלונות בגובה חשוב שתיעשה על ידי מומחים – וחברת האוס פלוס, המספקת שירותים בוטיקים לניקיון, אחזקת מבנים (לפי תקן 1525 הקפדני והמחייב) ושירותי ניהול נכסים, תשמח להציע לכם שירותי ניקוי חלונות בגובה, שיתוכננו ויבוצעו לשביעות רצונכם המלאה.

אנחנו מזמינים אתכם לפנות אלינו, לשירות מקצועי ואמין של ניקוי חלונות בגובה, במחירים הוגנים.

עדיין מתלבטים ?
עדיין מתלבטים ?
צרו קשר לקבלת פרטים נוספים וללא התחייבות