מערכות מים בבניין

בנייני מגורים כוללים מגוון מערכות המיועדות לשימוש ולרווחת הדיירים. מערכות אלה המותקנות במקומות ייעודיים בבניין דורשות תחזוקה שוטפת, טיפולים תקופתיים, בדיקות תקינות ובעת הצורך גם תיקון והחלפה. אחת המערכות החיוניות ביותר בכל בניין הינה מערכת המים.

מערכת המים בבנייני מגורים מחוברת לצנרת המים המתוקים העירונית, המוזרמים בלחץ אל צנרות הבניין של המים הקרים, המים החמים ומערכות כיבוי האש. המערכת כוללת גם את מאגר המים ואת משאבת המים המעלה את המים אל מיכל המים הראשי של הבניין, ממנו הם מוזרמים לברזים על פי חוק הכלים השלובים.

מערכת משאבות מים לבניין דורשת תחזוקה שוטפת וטיפולים תקופתיים ומונעים לשם שמירה על פעילותה התקינה ועל מנת למנוע בעיות ונזקים למערכת, לבניין, לדירות ואף לדיירים.

חברת הניהול House Plus הינה חברת ניהול בניינים מקצועית, המציעה מבחר רחב של שירותים, פתרונות ואנשי מקצוע לבנייני מגורים, לכל צורך הנוגע לתחזוקת הבניין. בין השירותים המוצעים על ידי חברתנו גם שירותי תחזוקה וטיפול במערכות מים בבניינים משותפים.

תחזוקת מערכות מים בבניין משותף

לתחזוקת מערכת מים בבניין משותף חשיבות רבה, שכן ליקויים במערכת עשויים לפגוע בזרימת המים, בשגרת יומם של הדיירים ובמקרים קיצוניים אף בבריאותם. המערכת מורכבת כאמור ממאגר המים, המשאבה והצנרת. לאחר השימוש במים הם מועברים לניקוז ולמערכת הביוב.

תחזוקה נכונה של מערכות המים בבניין מחייבת בדיקה וטיפול תקופתיים בכל אחד מחלקי המערכת:

  • תחזוקת מאגר המים – מאגר המים של הבניין חשוף ללכלוך וזיהום העלולים לחדור אליו. לכן, עולים הצורך והחובה בניקוי מאגרי המים וחיטויים, כנגד לכלוך וחיידקים העשויים לגרום לדיירי הבניין זיהום ומחלות. מחלות אלה עלולות להיגרם מכל סוג של חשיפה למים המזוהמים, לרבות שתיה, צחצוח שיניים, בישול, שטיפת כלים, שטיפת ירקות ופירות וכו'. על פי התקן הישראלי לאחזקת מבנים (1525), יש לנקות את מאגרי המים אחת לשנה, לנקותם ולשים בהם חומרי חיטוי. פעולה זו מתבצעת על ידי בעל מקצוע מוסמך ומורשה מטעם משרד הבריאות. תהליך הניקוי כולל בין היתר את ריקון המים, ניקוי המאגר מחלקי מתכת, לכלוך וחפצים זרים וכמו כן, ניקוי כל דפנות המאגר באמצעות התזת מים בלחץ גבוה.
  • תחזוקת משאבות מים – תפקידן של משאבות המים ליצור לחץ מים מספק ותקים לטובת זרימת המים בברזים ובמערכות כיבוי האש. מכיוון שפעולתן מתבצעת ללא הפסקה ולאורך כל שעות היום, תחזוקת משאבות מים בכל בניין הינה בעלת חשיבות גבוהה ביותר. פעילות התחזוקה של משאבות המים מתבצעת באופן תקופתי (אחת ל – 3 חודשים) וכוללת בין היתר את הבדיקות הבאות: בדיקת נזילות בחדר המשאבות, בדיקת תקינות לוח חשמל, בדיקת המשאבות מבחינת פעילות ורעשים חריגים, בדיקת תקינות הצנרת (חיבורים וחלודה) ובדיקת לחץ האוויר במערכת.
  • אחזקת צנרת מים – בדיקת תקינות הצנרת מהווה גם היא חלק מפעילות התחזוקה השוטפת. במקרים בהם מתגלה צנרת פגומה (חלודה, חיבורים, הצטברות לכלוך, שעונים פגומים וכדומה), נדרשת התערבות של בעל מקצוע באופן מידי ובהתאם לבעיה. לעיתים, בשל תופעות בלאי, נדרש שיקום של המערכת והבאת איש מקצוע מומחה לחידוש צנרת ושעוני מים. כמו כן, לצורך מניעת זיהומים במים או במקרים שכבר התגלו כאלה, נדרשת פעולה מקצועית של ניקוי וחיטוי צנרת לשם השמדת הזיהומים והחיידקים ולשמירה על בריאותם של דיירי הבניין.
  • אחזקת מערכת ניקוז וביוב – אחת הבעיות השכיחות בבנייני מגורים הינה סתימת מערכת הביוב, הנגרמת לרוב מהשלכת פסולת לאסלה שאינה מותאמת להדחה, כדוגמת מגבונים, מוצרי היגיינה, גלילים וכו'. בעיות אלה יכולות להימנע מראש על ידי הסברה לדיירים. שימו לב כי גם פסולת המצטברת על הגג (עלים, ניירות וכו'), עלולה בבוא הגשמים להיסחף לניקוז ולגרום לסתימתו, בעיה הניתנת למניעה מראש על ידי ניקוי תקופתי של הגג ופתח המרזב. במקרים בהם נגרמת סתימה, יש להזמין בעל מקצוע המשתמש בציוד המותאם לשאיבת הפסולת החוסמת את הניקוז או הביוב.

נזילה בבניין משותף – טיפול הנדרש

הופעת נזילה בבניין משותף עלולה להתרחש מעת לעת, להופיע בכל מערכת אינסטלציה והסיכוי להופעתה עולה בעיקר בבניינים מרובי דירות. בניגוד לנזילה בנכס הפרטי (שהמקור והנזקים בתוך הדירה עצמה), נזילה בבניין משותף הופכת למורכבת יותר, בשל האפשרות שנזילה שמקורה בצנרת המשותפת גורמת נזק לדירתו של אחד הדיירים, או לחלופין שנזילה שמקורה באחת הדירות גורמת לנזק לדירה אחרת או לבניין כולו.

אם דיירי הבניין שמים לב לצריכת מים משוטפת חריגה ולכך שחשבון המים המשותף עלה ללא כל סיבה מוסברת, או במקרה ונראים בבניין נזילה או סימני רטיבות שמקורם לא ברור, עולה הצורך לפנות לאיש מקצוע מומחה, המוכשר ומוסמך באיתור נזילות ובהצעת פתרונות לטיפול בהן.

באותה מידה, באם דיירים נתקלים בביתם בסימני רטיבות על התקרה או הקירות או אף בטפטופים מתקרת הסלון, החדרים, המטבח או חדר האמבטיה, יש לאבחן בהקדם את מקור הרטיבות ולהבין האם מדובר בדירת השכנים, בצנרת המשותפת של הבניין או בצנרת הפרטית של הדירה.

חברת House Plus מציעה מגוון אנשי מקצוע מומחים בתחומם ובהם גם מאתרי נזילות מוסמכים. עובדי החברה המנוסים יאתרו עבורכם את מקור הנזילה באמצעות כלים ייעודיים לגילוי נזילות ויסייעו במציאת הפתרון האידיאלי לטיפול בבעיה. בין אם מדובר בצינור משותף, בצינור מי קולחין (שפכים) או בצינור מי דלוחין, בין אם בצינור גלוי ובין אם בצינור המוסתר בקירות, בשיבר מים ראשי שנשבר או בברז בלוי, הצוות המקצועי של חברתנו יפעל לאיתור ותיקון נזקי צנרת לשביעות רצונכם.

פיצוץ בצנרת מים

לעיתים, הנזילה חמורה יותר ואין מקורה רק בסדק פשוט בצנרת אלא בפיצוץ בצנרת מים. פיצוץ צינור מים עלול לגרום לדליפת כמות מים עצומה, העלולה להסב נזק חמור גם לדירות הבניין וגם למערכות אחרות בו. נזקים אלו עשויים להשבית מערכות מסוימות ולגרור גם הוצאות כספיות משמעותיות. אחת הדוגמאות הנפוצות לנזק משמעותי, הינה הצפה בקומות הבניין וחדירתם של המים אל פיר המעלית ואל המעלית עצמה. נזילת המים אל קירות המעלית עלולה לגרום לקצר ולנזק משמעותי אשר ישבית את המעלית לתקופה ארוכה.

לכן, במקרים קיצוניים כשל פיצוץ צינור מים ראשי, נדרש טיפול מהיר ומסור של חברה אחראית ובעלי מקצוע מומחים, שביכולתם לתת מענה מידי לבעיות מסוג זה. חברת House Plus המעניקים שירותי תחזוקה ללא פשרות, מנוסים בטיפול במקרים קיצוניים אלו, בתיקון פיצוץ בצנרת, החלפת צנרת, תיקון ברזים ושיברים ועוד.

חימום מים בבניין משותף

מערכת נוספת הדורשת תשומת לב בבניין מגורים הינה מערכת חימום המים. אמנם רבים רגילים כי בדירתם זורמים מים חמים כאוות נפשם, אך חשוב להבין ולזכור כי מעבר למערכת חימום המים הפרטית של כל דירה (דוד חשמלי), ישנה מערכת חימום כללית למי הבניין. מערכת שיתופית זו הינה סולארית ומשמשת לחימום כל אחד מהדודים הפרטיים.

המערכת מורכבת מקולטים הממוקמים על גג הבניין. על אף שנראה כי מדובר בקולטים הנפרדים אחד מהשני, בפועל מתחברים כולם לכדי מערכת משותפת אחת ולצנרת מרכזית בה מוזרמים המים החמים אל הדודים של כל הדירות בבניין.

כאשר עולה החשד לבעיה באספקת מים חמים בבניין משותף, בעיקר בימי הקיץ בהם מצופה כי יהיו מים חמים ברוב שעות היום, מומלץ להתייעץ באיש מקצוע מומחה מתחום הדודים והקולטים. איש מקצוע זה הינו טכנאי דודים או טכנאי מערכות סולאריות (במקרים של תקלה במערכת הסולארית). במקרה של נזילות במערכת יהיה צורך בהזמנת אינסטלטור.

מערכת חימום מים

  • חימום בריכה סולארי – אחד השימושים הנפוצים יותר במתחמי יוקרה ואף בבתי מלון הינו חימום בירכה סולארי. מדובר בקולטי שמש שנועדו לייעל את תהליך חימום המים ואף להוזיל אותו ולהוות תחליף לפתרונות כגון שימוש בנפט, בגז או במשאבות חום. מערכת חימום בריכה סולארית מעלה ביעילות ובקלות את טמפרטורת המים, גם כאשר מזג האוויר אינו קיצי או שמשי ומאפשרת ליהנות מהשימוש בבריכה גם בשעות הלילה.
  • הסקה מרכזית – ההסקה המרכזית הינה פעולת חימום של בתים, המתבצעת באמצעות חימום מים ייעודי במערכת סגורה. הסקה מרכזית במים הפכה לאחת השיטות הפופולאריות לחימום בתים בחודשי החורף ובאזורים גבוהים וקרים כדוגמת הרי הצפון והרי ירושלים. ישנן מגוון מערכות הסקה מרכזיות השונות במקור האנרגיה (גז, דלק, חשמל, משאבות חום) ובאופן העברת החום ברחבי הבית (אוויר, קיטור, חשמל או מים חמים). השימוש במים חמים הינה השיטה הנפוצה יותר ומשמשת בעצם הן להעברת החום בבית והן להנאה ממים חמים לרחצה.

מערכות המים בבניין משותף הינן כאמור מערכות חיוניות ומורכבות הדורשות תחזוקה קבועה ובעת הצורך גם טיפולים ותיקונים, המתבצעים על ידי אנשי מקצוע מוסמכים, מקצועיים ומומחים בתחומם. בין אם מדובר בבניין מגורים, בבית פרטי או אף בבניין משרדים, הצורך בטיפול במערכות אלה הינו הכרחי ונחוץ.

חברת House Plus הפועלת לתת שירות איכותי וחסר פשרות, מציעה ללקוחותיה צוות בעלי מקצוע מהשורה הראשונה. החברה מציעה את כלל שירותי ניהול הבניין הכוללים, ניהול, תחזוקה, ניקיון, שמירה וכל שירות משלים אחר הנוגע לבניין ומערכותיו ככלל ולכל אחת מדירות הבניין בפרט.

החברה מתחייבת למתן שירות מקצועי ואדיב ללקוחותיה, במחירים הוגנים ותוך שיתוף מלא של האחראים על הבניין בכל החלטה ופעולה ובשקיפות מלאה.

נציגנו ישמחו לעמוד לרשותכם בכל שאלה או בקשה ולהגיע למקום מגוריכם לצורך התרשמות ותיאום ציפיות טרם תחילת מתן השירות.

עדיין מתלבטים ?
עדיין מתלבטים ?
צרו קשר לקבלת פרטים נוספים וללא התחייבות