מערכות השקיה

כל מה שכדאי לדעת על מערכות השקיה לגינה

בישראל נדיר למצוא בית משותף, אפילו כזה השוכן בלב עיר צפופה וסואנת, שאין לו גינה כלל.
ישנם בניינים בעלי גינה רחבת ידיים ואחרים בהם יש רק שטח מצומצם בו ניתן לטפח גינה קטנה. אבל בכל מיקום, בכל גודל ובכל עיצוב, גינה אסתטית ומטופחת תתרום המון לאיכות החיים של דיירי הבניין ומערכת השקיה טובה היא הכרחית עבור בעלי דירות ודיירים המעוניינים בגינה מטופחת לבניין.

הקמת מערכת השקיה איכותית לגינת בית משותף כרוכה בהוצאה העשויה לנוע בין כמה מאות לכמה אלפי שקלים, לפי גודל הגינה ומורכבותה. חשוב לנהל פרויקט התקנת מערכת השקיה לגינה באופן שיבטיח פריסת מערכת יעילה, פשוטה לתפעול ונוחה לאחזקה אשר תבצע מלאכתה היטב וללא תקלות למשך שנים רבות.

אם חשוב לכם לדעת שהגינה שלכם בידיים טובות, אם אתם שוקלים הקמת או שיפוץ של מערכת ההשקיה האוטומטית בגינה שלכם, ואפילו אם אתם מעוניינים בתכנון מחדש של גינת הבניין – חשוב שתדעו שחברת האוס פלוס מציעה שירותי גינון לבניינים הכוללים את כל השירותים הנדרשים, החל מתכנון הגינה ועד לתחזוקה השוטפת שלה. נשמח לסייע גם לכם לתכנן ולתחזק גינה ירוקה, נעימה ומטופחת בגינת הבית שלכם!

מערכת השקיה אוטומטית

ישנן סיבות טובות לכך שכל בית בישראל מתוכנן כך שיהיה אזור, ולו קטן בלבד, המוקצה לטיפוח צמחים נאים, ישירות בקרקע, בעציצים ואדניות או גם וגם. נעים להיכנס ולצאת מן הבניין במסלול הטובל בצמחיה, עציצים בלובי וברחבה הסמוכה לו מבחוץ הם בחירה נפוצה וגינה נאה הופכת את חזות המבנה למרשימה ומזמינה.
גינה יפה ומושקעת היא עדות לכך שדיירי הבניין מנהלים חייהם היטב ואם הגינה גדולה מספיק ניתן גם לעשות בה שימוש פרקטי. כך למשל רחבת דשא מוצלת ונעימה יכולה להיות מקום משחק בטוח לילדים קטנים של משפחות המתגוררות בבניין, אפשר להקים פינות ישיבה נוחות באוויר הפתוח וכד'.

ישנה אמרה לפיה – "איזה הוא גנן טוב? גנן היודע להשקות" ואכן, השקיה נכונה היא אחד הדברים החשובים ביותר בטיפוח צמחים. בגינה של בית פרטי בעלי הבית דואגים להשקיה ויכולים לבחור אם לפרוס מערכת השקיה אוטומטית או להשקות ידנית באמצעים כאלה ואחרים. בגינה של בית משותף מטפל בדרך כלל גנן המגיע רק מדי פעם. לכן, מערכת השקיה אוטומטית בגינה של בית משותף היא הכרחית על מנת לוודא שהצמחים בגינה יקבלו די מים. יש בתים משותפים שדיירים הגרים בהם נוטלים על עצמם את הטיפול בגינה, מערכת השקיה אוטומטית תקל מאוד על מלאכתם ותהווה מנגנון בטחון שימנע נזק לגינה אם לא תטופל כיאות על ידם.

מערכת השקיה לגינה של הבית מוכרחה להיות איכותית ואמינה, רק כך יכולים דיירי הבניין להיות רגועים בידיעה שהצמחים מקבלים את כמות המים הנחוצה להם כאשר הגנן המטפל בגינה מגיע רק מדי פעם.

נזק גדול עלול להיגרם לגינת הבית בה מערכת ההשקיה חדלה מלתפקד. זאת מכיוון שהדבר יתגלה רק כאשר דיירים ישימו לב שצמחים הולכים ומתייבשים או כשיגיע המועד המתוכנן לביקור של הגנן. לעיתים קרובות התקלה תתגלה מאוחר מדי בכדי להציל רבים מן הצמחים שלא קיבלו השקיה מספקת.

מערכות השקיה חכמות

מערכת השקיה לגינת הבית מורכבת מ:

  • מחשב השקיה לגינה
  • שעון השקיה
  • צינורות השקיה לגינה
  • טפטפת לגינה
  • מדשנת לגינה
  • ממטרה לדשא

למערכות השקיה משוכללות ניתן להוסיף מתקן לדישון אוטומטי.

מחשב ההשקיה הוא ליבה של מערכת ההשקיה האוטומטית. ישנם סוגים שונים של מחשבי השקיה כאשר ההבדל ביניהם הוא כמות הקווים שמהמחשב יכול לשלוט בהם.
מחשבי ההשקיה הפשוטים מורכבים על קו המים עצמו (הצינור דרכו מוזרמים המים לגינה) ומאפשרים למים לזרום דרכם לפרקים, הכול בהתאם לאופן בו תוכנתו. כך למשל ניתן להשקות בכל בוקר ובכל ערב למשך שלושים דקות כל פעם, להשקות בשעה מסוימת בכל יומיים במשך שעתיים וחצי וכד'. |
מחשבי השקיה משוכללים יותר יכולים לשלוט על כמה קווי מים בו זמנית. מחשב כזה מותקן לצד קווי המים וממנו יוצאים חוטי פיקוד אל שסתומים חשמליים המותקנים על קווי המים אל הגינה. המחשב יכול להפעיל כל קו במועדים מסוימים הכול בהתאם לתוכנית ההשקיה שנקבעה.

מחשב השקייה לגינה

אם מחשב ההשקיה הוא ליבה של מערכת ההשקיה האוטומטית בגינת הבית הרי שצנרת המים בגינה היא עורקי המערכת. המחשב פותח וסוגר את אספקת המים אל צנרת ההשקיה, חשוב מאוד שהצנרת תהיה פרוסה נכון בין הצמחים ותאפשר לכמות נכונה של מים להגיע לכל פינה בגינה. יש שלל סוגים של צינורות למערכות השקיה אוטומטיות, כך למשל כאלה עם טפטפות המותקנות כבר לאורכם במרווחים מסוימים, צינורות ללא טפטפות ("צינור עיוור"), צינורות בעוביים שונים, צינורות קשים יותר או פחות ועוד.

הרכיבים של מערכת ההשקיה המאפשרים לשלוט על כמות המים המסופקת לכל צמח הם טפטפות ומתזים. יש שלל טפטפות המשחררות מים בקצב כזה או אחר (8, 10, 12 או 20 ליטר לשעה למשל). מתזים מאפשרים לרסס מים אל עבר הצמחים, ישנם מתזים מתכווננים המאפשרים לשלוט על זווית הפיזור, עוצמת הזרם (לאיזה מרחק יגיע רסס המים) ועוד. ממטרות קופצות הן מתזים עוצמתיים במיוחד אשר מזדקרים מעלה (אל מעל פני האדמה) רק כאשר מסופק להם לחץ מים.
מערכת דישון אוטומטית היא רכיב אופציונאלי המאפשר אספקת חומרים מזינים אל צמחי הגינה יחד עם המים הזורמים אליהם.

מערכת השקיה לגינה – איך לתכנן נכון?

מערכת השקיה איכותית ויעילה מתחילה בתכנון מוצלח שלה. מי שאין להם את הידע והניסיון הדרוש יתקשו לתכנן מערכת השקיה לגינה של הבית, לכן יש להיעזר בבעל מקצוע כגון הגנן המטפל בגינה או חברת גינון המתמחה גם בהתקנת מערכות השקיה אוטומטיות.
כאשר מתכננים מערכת השקיה לגינה של בית משותף חדש, כזה בו עדיין אין גינה כלל אלא רק שטח המיועד לכך, יש צורך להבין תחילה אלו צמחים ימוקמו באזורים שונים של הגינה. השלב הנכון לתכנון מערכת ההשקיה הוא לאחר שבוצע עיצוב לגינה על ידי אדריכל נוף או על ידי הגנן שיהיה אמון גם על הקמת הגינה הלכה למעשה.

בעת תכנון מערכת ההשקיה יילקחו בחשבון משתנים כגון סוגים של צמחים הזקוקים לכמויות שונות של מים (כך למשל עצי פרי דורשים השקיה מרובה יחסית בעוד שישנם עצי נוי גדולים שאינם זקוקים להשקיה כלל). מומלץ לחלק את מערכת ההשקיה לקווים כאשר כל קו מיועד לצמחים בעלי צרכי השקיה דומים. מערכת השקיה פשוטה לגינת בית משותף עשויה להיות מורכבת משלושה קווים, האחד לעצים ושיחים גדולים, השני לצמחים נמוכים במסלעות ובאדניות והקו השלישי למתזים וממטרות להשקיית מדשאה או אזור פתוח עמוס צמחים משתרכים בגובה נמוך.

עבור מערכת השקיה בעלת קו אחד מספיק מחשב השקיה פשוט המותקן על קו אספקת המים. במערכת בעלת שני קווים ניתן לבחור בין שני מחשבים פשוטים אשר כל אחד מהם יותקן על קו משלו או מחשב מרכזי המחובר לשסתומים חשמליים על הקווים. במערכות בעלות שלושה קווי השקיה ומעלה מקובל להתקין מחשב מרכזי המסוגל לשלוט על מספר הקווים הדרוש (ישנם מחשבים הבנויים לשלוט על ארבעה קווים וישנם מחשבים משוכללים המסוגלים לתזמן הפעלת חמישה, שישה, שמונה קווים ואף יותר).

בחירת בעל מקצוע להתקנת מערכת השקיה לגינת בית משותף

מכיוון שמערכת ההשקיה לגינה היא כה חשובה, ומכיוון שההוצאה הכרוכה בהתקנתה היא משמעותית, מומלץ להגיע אל שלב בחירת בעל המקצוע שיבצע עבורנו את תכנון והקמת המערכת כאשר כבר יש לנו הבנה בסיסית במערכות השקיה אוטומטיות. מובן שאין צורך להכיר סוגים שונים של מחשבי השקיה, לדעת כמה ליטר לשעה מספקת טפטפה כזו או אחרת וכד', חשוב רק שתהיה לנו שפה משותפת עם בעלי המקצוע שנפנה אליהם ושנוכל להבין מה תכלול מערכת ההשקיה שהם מציעים להקים עבורנו.

מומלץ לפנות לכמה בעלי מקצוע, גננים פרטיים וחברות גינון, המתמחים בהקמה ותחזוקת גינות בבתים משותפים, כולל התקנת מערכות השקיה אוטומטיות. כדאי לבחור בעלי מקצוע ששמענו עליהם חוות דעת טובות. כבר בשלב הבירור הראשוני ניתן להתרשם מן האופן בו בעלי המקצוע השונים מתייחסים לעבודה שעל הפרק, מן השאלות שיציבו בפנינו, רמת המקצועיות שיפגינו, הנכונות להגיע ולהתרשם מן הגינה לפני שיגבשו הצעה המתאימה לצרכינו, הרצון לעזור, לתרום מן הידע והניסיון שברשותם כדי לסייע לנו להתקדם גם אם לא נבחר, בסופו של דבר, דווקא בהם. יש להציב בפני בעלי המקצוע שאלות ולברר מדוע הם סבורים שמערכת ההשקיה כפי שהם מתכננים אותה עבורנו היא מוצלחת יותר מתוכניות אחרות שהוצעו לנו.

לאחר שיש בידינו מספר הצעות, יש להשוות ביניהן תוך שלוקחים בחשבון את מאפייני מערכות ההשקיה השונות שתוכננו עבורנו. גישות שונות של בעלי מקצוע עשויות להביא למצב בו נצטרך לבחור בין מערכות השקיה שונות לגמרי. כך למשל תכנית המבוססת על מחשב מרכזי השולט בשלושה קווים לעומת תכנית בת שני קווים בלבד כאשר לכל קו מותקן מחשב השקיה משלו.
את בחירה התכנית של מערכת ההשקיה ובחירת בעל המקצוע שיתקין אותה יש לקבל לאחר ביצוע השוואה בין ההצעות השונות תוך שלוקחים בחשבון את ההבדלים בין מאפייני המערכות, התמחור ועד כמה הרשים אותנו בעל המקצוע שנתן את ההצעה.

התקנת מערכת השקיה בגינה של בית משותף

בדרך כלל תוקם גינה בבית משותף חדש עוד בטרם נמסרות הדירות לבעליהם אך בסמוך מאוד לכך. ברוב המקרים החברה הקבלנית שבנתה את הבניין היא המטפלת בהקמת הגינה תוך שהיא מוסרת את ביצוע המלאכה לחברת גינון (ברוב המקרים חברה עמה היא מקיימת קשר ארוך טווח).
כדאי לדעת שגם לבניין חדש יש נציגות זמנית (שבעלי הדירות עצמם בחרו או, בהיעדר בחירה כזו,  שמונתה על ידי רשם המקרקעין). נציגות הבניין יכולה לעמוד בקשר עם גורמים בחברה הקבלנית המטפלים בהקמת הגינה ולפעול כך שכבר בשלב זה תתוקן בגינה מערכת השקיה אוטומטית איכותית שבכוחה לשרת היטב את בעלי הדירות והדיירים למשך שנים רבות.

לעיתים קרובות עולה צורך לחדש מערכת השקיה ישנה, להחליף מערכת כזו במערכת חדשה לגמרי או להתקין מערכת השקיה בגינה של בית משותף אשר עד כה לא הייתה בה מעולם מערכת כזו. התקנת מערכת השקיה בנסיבות כאלה עשויה לעלות על הפרק כתוצאה מהמלצה של הגנן הקבוע המטפל בגינת הבניין, כאשר מחליפים גנן ישן בחדש או בעת שמעבירים את ניהול הבניין לידי חברת ניהול המתמחה בשירותי אחזקת בתים משותפים (כולל ניקיון, תחזוקת מתקנים וטיפוח הגינה). התקנת מערכת השקיה חדשה לגינה קיימת של בית משותף שאוכלס זה מכבר עשויה להיות יוזמה של בעלי דירות או דיירים בבניין, בפני עצמה או כחלק מרצון לבצע השקעה בשיפור כללי של הגינה.

שדרוג מערכת השקיה בגינה של בית משותף קיים

התקנת מערכת השקיה כרוכה בהוצאה אולם חשוב להבין שאין מדובר בהוצאה שהיא כורח המציאות, בניגוד, למשל, לתשלום עבור תיקון נזילה בצינור מים בתשתית המים המשותפת בבניין. מכיוון שכך, ועד הבית אינו מוסמך ליזום ולהוציא על דעת עצמו אל הפועל פרויקט התקנת מערכת השקיה לגינת הבניין. ניתן לבצע התקנת מערכת השקיה חדשה לגינת בית משותף רק לאחר קבלת התמיכה הנדרשת מבעלי הדירות והדיירים בבניין.

מי שמעוניינים בהתקנת מערכת השקיה חדשה לגינת הבניין צריכים להעלות הצעה בנידון באסיפת דיירים, ולהעביר את ההצעה בהצבעה ברוב של שני שליש לפחות ממשתתפי האסיפה. ניתן ליזום אסיפת דיירים שלא מן המניין במיוחד לצורך זה. בהודעה על קיום האסיפה יש לציין כי על סדר היום יעלה עניין התקנת מערכת השקיה חדשה לגינה.
לאחר אישור ההצעה להתקין מערכת השקיה חדשה מוסמך ועד הבית לקדם את העניין. מכיוון שמדובר בהוצאה חריגה (שלא כלולה בהוצאות השוטפות המושלמות מדמי ועד הבית הנגבים מדי חודש), על הוועד לפתוח חשבון בנק מיוחד, להפקיד בו את הספים הנגבים למימון הפרויקט ולבצע תשלומים לבעלי המקצוע מחשבון בנק זה ולא מחשבון בנק ועד הבית הרגיל. פעמים רבות התקנת מערכת ההשקיה החדשה תהיה חלק מפרויקט גדול יותר של חידוש הגינה.

חשוב להבין שגם אם בחשבון בנק ועד הבית קיימת יתרה מספקת כדי לממן התקנת מערכת השקיה לגינת הבניין (ולכן אין צורך בגביה נוספת, מעבר לדמי הועד החודשיים הרגילים) ועד הבית אינו מוסמך להחליט בעצמו על ביצוע הפרויקט. לפי חוק המקרקעין ועד הבית אינו יכול להתחייב להוצאות חריגות שאינן כורח המציאות ללא אישור מרוב בעלי הדירות והדיירים.

תחזוקה של מערכת השקיה ביתית

חשוב לדעת שללא תחזוקה מערכת השקיה אוטומטית, תהיה איכותית ככל שתהיה, תחדל לבסוף מלבצע את מלאכתה כשורה. יש להקפיד שהגנן המטפל בגינת הבית הפרטי, או דייר אשר נטל את הטיפול בגינה על עצמם, ידעו לא רק לתפעל את מערכת ההשקיה (לתכנת את מחשב ההשקיה מחדש בעת חילופי עונות השנה למשל) אלא גם לתחזק אותה כיאות.
אחד הדברים החשובים בכל הקשור לתחזוקת מערכת השקיה בגינת הבית הוא החלפת סוללה במחשב המערכת בעת הצורך. ברוב מחשבי ההשקיה מופיעה התראה כאשר הסוללה המותקנת בהם נחלשת. אי החלפת הסוללה תגרום למחשב לחדול מלתזמן כיאות את פתיחת וסגירת אספקת המים לקווי ההשקיה ולבסוף גם להפסקה מוחלטת של ההשקיה. החלפת סוללה המבוצעת כיאות תותיר את התכנות על כנו, אולם אם במהלך החלפת הסוללה מחשב ההשקיה נותר ללא אספקת מתח פרק זמן ארוך מדי התכנות יימחק ויהיה צורך לתכנת את המחשב מחדש.

רכיבים נוספים העשויים לדרוש תחזוקה הם מתזים (נסתמים עם הזמן או דווקא מתחילים לספק זרם מים חזק מדי), טפטפות (נסתמות באבנית), צינורות דקים המתייבשים ונקרעים או מפתחים נזילות, מחברים שנשברים ועוד.

קשה מאוד לתחזק גינה מטופחת בבית ללא מערכת השקיה אוטומטית איכותית. מומלץ לדאוג להתקנת מערכת כזו כבר בשלב הקמת הגינה ולחדש את המערכת בכל כמה שנים. כל זאת,  כדי להבטיח שהגינה לא תסבול מתקופה של השקיה לא נאותה בעת שמערכת השקיה ישנה, או מערכת השקיה שלא תוחזקה כראוי, תחדל מלתפקד.

עדיין מתלבטים ?
עדיין מתלבטים ?
צרו קשר לקבלת פרטים נוספים וללא התחייבות