ניקיון בניינים

נראות הבניין הינה אחד המאפיינים הוויזואליים הבולטים ביותר בכל בניין מגורים והמשפיעים ביותר על תחושתם של הדיירים לגבי הבניין ועל תפיסתם של אורחים את איכותו של הבניין ואת טיב דייריו. לאיכות ומידת הניקיון של הבניין השפעה ישירה על הנראות ועל כן הפך נושא הניקיון לאחד החשובים ביותר עבור כל ועד בית ככלל וכל דייר בפרט.

אם בעבר נהוג היה שדיירי הבניין מנקים את שטחיו, הרי שבחלוף השנים ועם התרבותם של הבניינים מרובי הקומות והדיירים, הפך התפקיד למאתגר ואף לבלתי אפשרי עבור הדיירים עצמם. לכן, החלה בעשור האחרון מגמה הולכת וגוברת של ביקוש לחברות ניקיון בניינים, המתמחות במתן שירותי ניקיון ייעודיים למתחמי מגורים.

ניקיון בניין משותף

כיום, ישנן מגוון חברות המציעות שירותי ניקיון מבנים, מגדלים ומתחמי מגורים, הכוללים ניקיון כולל ומקיף של:

 • שטחי הקומות
 • חדרי המדרגות
 • שטחים משותפים
 • מעליות
 • קומות מחסנים וקומות שירות
 • לובי
 • חניונים
 • חדרי אשפה
 • חצרות

ועדי בניין רבים בוחרים כיום להיעזר בשירותיהן של חברות ניהול על מנת להבטיח את ניקיונו של הבניין להסדיר את נושא זה ולהסיר את האחריות מהדיירים עצמם. בבחירת חברת ניקיון לבניין מגורים, זוכים הדיירים ליהנות משירות ניקיון קבוע ויומיומי וממענה מידי לכל צורך העולה בעניין זה.

מכיוון שישנן מטלות ניקיון רבות, הן מחולקות בין ימי השבוע, באופן שכל אזור בבניין מנוקה בתדירות הנחוצה והנדרשת. במסגרת השירות, מתחייבת חברת הניקיון לביצוע כלל מטלות הניקיון לשביעות רצונם של דיירי הבניין, תוך מתן מענה שוטף וזמינות מידית לכל שאלה, טענה או בקשה הנוגעת לתחום זה.

בנוסף לשירותי הניקיון, מציעות חברות אלה גם שירותים משלימים למיניהם, כאשר אחד הבולטים בהם בימינו הינו שירות חיטוי מבנים. פעולת החיטוי נעשית לבקשת הדיירים על ידי בעלי מקצוע מומחים בתחומם ובאמצעות חומרים ייעודיים העומדים בסטנדרטים הגבוהים ביותר לחיטוי מתחמי דיור. החיטוי מבוצע בכל שטחי המבנה, עם דגש על אזורים המועדים לפורענות בהם ישנה תנועה רבה יותר של דיירים, כדוגמת הלובי, המעליות, חדרי אירועים וחדר האשפה.

מחיר ניקיון בניינים נקבע על פי גודל הבניין, מספר הקומות, השטחים המשותפים וכלל דרישות הניקיון של הדיירים. חברות שונות יציעו מחירים שונים, אך בתחום זה מומלץ שלא להתפשר על איכות החברה ועבודתה, גם אם מדובר בעלות הגבוהה במעט מהמתוכנן. כמו כן, היות ומחיר ניקיון בניין משותף נחלק בין כלל הדיירים, הרי שתוספת העלות לא תורגש, זאת בניגוד לאיכות הניקיון שתורגש תמיד.

ניקיון הבניין המשותף כולל אם כך משימות ומטלות רבות ומגוונות, בהן גם כאלה פחות שגרתיות אך עם זאת חשובות מאד לביצוע:

ניקיון חדרי מדרגות

בעשורים האחרונים ננטשו חדרי המדרגות לטובת המעליות שהפכו לסטנדרט בכל פרויקט בניה. בבניינים רבים, הוזנחו חדרי המדרגות על ידי מי שאחראי על ניקיונם, בעיקר בשל חוסר השימוש בהם והתעלמותם של הדיירים מהנעשה בהם. הזנחה זו הביאה בסופו של דבר להצטברות של לכלוך, זוהמה ואף להפיכת חדר המדרגות למחסן על ידי אחסון וזריקת חפצים ופריטים של דיירים בו.

לבעיה זו נחשפו דיירים בעיקר בעתות בהן עלה הצורך החריג בחדר המדרגות:

 • שינוע ציוד במעבר דירה
 • שימוש בחדר המדרגות כחלל ביטחון
 • מעלית מושבתת

חשוב לזכור כי חדר המדרגות משמש כדרך מילוט וישנה חובה להשאירו פנוי למעבר ונקי מכל מכשול.

באחריותה של חברת הניקיון להקפיד על ניקיון חדר מדרגות בבית משותף באופן הולם שיאפשר את השימוש בו בכל עת, תוך הקפדה על שטיפת חדרי המדרגות בבניין בכל קומותיו, ניקיון המעקה וסורגיו, ניקיון הצטברות לכלוך על התקרה ובפתחי האוורור וכו'.

ניקיון חדר מדרגות הינו כאמור חלק בלתי נפרד מניקיון הבניין וכלול בשירות הניקיון הכללי הניתן על ידי חברת הניקיון. במבנים קטנים בהם הניקיון מבוצע באופן עצמאי על ידי הדיירים, נוהגים מעת לעת להזמין שירות ניקיון אך ורק לחדר המדרגות, בתדירות התואמת את הצורך. במקרים אלו, אכן מסופק השירות ובמידה ודיירי הבניין אכן מעוניינים בשירות זה ומעוניינים לבדוק כמה משלמים על ניקיון חדר המדרגות, יש לקחת בחשבון כי השירות מתומחר בהתאם לתדירות הניקיון המבוקשת ולמספר הקומות בבניין.

ניקוי חניון

אחת ממטלות חברת הניקיון הינה ניקיון חניונים. בבניינים משותפים רבים ישנו חניון פרטי, לעיתים תת קרקעי, המשמש את דיירי הבניין. בין אם מדובר בחניון עילי ובין אם בחניון תת קרקעי, זהו אזור בבניין המיועד לפורענות מבחינת הלכלוך הרב המצטבר בו:

 • פסולת העפה עם הרוח
 • עלים וחול
 • הצטברות זבל
 • בדלי סיגריות
 • כתמי שמן של רכבי הדיירים

אם כל אלו לא מטופלים בזמן, הופכים שטחי החניון ושבילי הגישה אליו למוזנחים ומטונפים, על אחת כמה וכמה כשמדובר בחניונים תת קרקעיים סגורים, בהם גם עלולים להיווצר ריחות רעים, שלוליות וזבל המושכים גם חרקים ומזיקים למיניהם.

שירות הניקיון של חברות ניקיון בניינים כולל גם שטיפת חניונים ושמירה על ניקיונם באופן קבוע, תוך שימוש באביזרים, חומרים והכלים הנדרשים גם לניקיון הרצפה (אספלט / ציפוי), כדוגמת מכונות שטיפה לחניונים.

ניקוי מאגרי מים

נקודת חולשה נוספת של בניינים, הנוטה להיות מועדת לפורענות הינה מאגרי המים. למאגרי המים בבניין משותף חשיבות רבה, שכן הם משמשים כגיבוי לאספקת המים של הבניין. המים נשמרים במכלים סגורים או בבריכות ייעודיות וחשיפתם ללכלוך עלולה לגרום לזיהום, להיווצרות וירוסים, בקטריות וטפילים ועקב כך גם לתחלואה של דיירי הבניין.

לכן, ישנו צורך בטיפול ותחזוקה רציפים בכל הנוגע לניקיון המאגרים. ניקוי וחיטוי מאגרי המים של הבניין הינם באחריות דיירי הבניין או באחריות חברת הניהול והחובה לטיפול בהם אף נחקקה בתקנה 1525, לפיה יש לדאוג לניקוי מאגרי מים בבניין משותף ולחיטויים אחת לשנה.

בעת חתימת הסכם על קבלת שירותי ניקיון מחברת ניקיון או מחברת ניהול, יש לוודא כי שירות זה נכלל. מחיר ניקוי מאגרי מים בבניין משותף כלול לרוב בהצעת המחיר השנתית של חברת הניהול, אך יש לוודא זאת על מנת להימנע מהוצאות לא צפויות נוספות. כמו כן יש לוודא שהניקוי והחיטוי נעשים בצורה מקצועית ובהתאם לנדרש.

ניקוי מרזבים בבית משותף

אחת הבעיות הנפוצות בבניינים משותפים, המתגלות בעיקר בימי החורף, הינה סתימת המרזבים. לאורך חודשים רבים במהלך השנה, המרזב אינו בשימוש ועל כן הצורך לטיפול בו אינו בתודעתם של הדיירים וכמובן שאינו בתודעתם של האחראים על ניקיון הבניין.

הסתימה במרזב נגרמת לרוב בשל עלים, שורשים, לכלוך, חפצים, אבנים וכו', הנשטפים אליו או מועפים על ידי הרוח ומצטברים בו במהלך השנה. מרזב סתום עלול לגרום להצפה ולנזקים לגג ולדירות בקומות הגבוהות. הצפה בגג עלולה תוך זמן קצר לפגוע בתשתיות המותקנות עליו, לבעיות רטיבות בתקרה ועל הקירות החיצוניים ובמקרים קיצוניים אף לנזק למערכות החשמל. הטיפול בנזקים אלו עלול להסתכם באלפי שקלים ובמקרים של נזק חמור אף בעשרות אלפי שקלים.

ככל שהמרזב ארוך יותר, רמת החומרה של הסתימה בו עלולה להיות גבוהה יותר, בשל כמות הלכלוך העשויה להצטבר ואורך החלק שנסתם. סתימה חמורה תקשה גם על הטיפול בפתיחתה ועשויה להפוך אותו למורכב יותר וליקר יותר.

חברות ניקיון מקצועיות, המבטיחות טיפול מקיף ואיכותי לבניינים המשותפים שבאחריותן, נוהגות לטפל גם במרזב ובסביבתו, על ידי ניקוי גגות ומרזבים תקופתי. טיפול זה מונע את הצטברות הלכלוך והעצמים העלולים לחדור את תוך הניקוז ובכך מונע מראש בעיה חמורה העלולה לגרום לנזקים ולהוצאות כספיות מיותרות לדיירי הבניין. תחזוקת המרזב אם כך, הינה בגדר חובה לכל בניין ועל האחראיים על הטיפול בבניין לתת על כך את הדעת.

ניקוי בקיטור

ניקוי בקיטור הינו שיטת ניקוי בלחץ מים גבוה הייעודית לטיפול, שיקום ושטיפת משטחים הסובלים מלכלוך בעייתי שאינו ניתן להורדה באמצעי ניקוי רגילים. לרוב, מדובר בלכלוך עמוק כדוגמת:

 • כתמים קשים על הרצפה
 • כתמי צבע
 • כתמי שמן וצמיגים בחניונים
 • פטריות ועובש
 • נזקי שריפה
 • גרפיטי
 • לשלשת

ניקוי רצפה בקיטור הוא אחד השירותים התקופתיים המבוקשים ביותר בקרב בנייני מגורים משותפים. השירות נדרש לרוב לצורך ניקוי רצפת שיש, כדוגמת רצפת הלובי, אשר במהלך הזמן צוברת לכלוך עמוק וכתמים הדורשים טיפול הסרה חזק במיוחד.

מעבר לניקוי הרצפה, נעשה שימוש בניקוי בלחץ מים גבוה גם עבור ניקוי מכלים, מזרקות, מאגרי מי שתייה, פסלי נוי, חומות, חיפויי קירות חיצוניים ועוד.

ניקוי שוט אשפה

שוט האשפה הינו צינור רחב למדי, העובר לאורך הבניין ובו פתחים בכל קומה. בתחתית הצינור ממוקם פח האשפה, כך שלכל דייר מתאפשרת זריקת הפסולת בקלות ובנוחות מקומת מגוריו. מכיוון שכמות הפסולת העוברת בצינור רבה, יש לבצע תחזוקה שוטפת וניקוי תקופתי של שוט האשפה. ניקוי זה נדרש לביצוע באופן יסודי ומקצועי, שכן הצטברות אשפה ושאריות מזון על דפנות הצינור יצרו הצטברות זיהום, רעלים, פטריות ובקטריות העלולים לפגוע בבריאותם של דיירי הבניין. כמו כן, שאריות המזון והפסולת המצטברים לאורך הצינור מפיצים ריח רע בבניין ומושכים מזיקים למיניהם ובהם חרקים וחולדות.

מחובתה של חברת הניקיון המטפלת בבניין, לדאוג לניקוי שוט האשפה על מנת למנוע את הפיכתו למוקד זוהמה הפוגע באיכות חייהם של דיירי הבניין במקום לשדרג אותם.

מעבר למטלות ניקיון אלה, ישנן עוד מטלות רבות, המשתנות בהתאם לסוג הבניין, גודלו, מספר הקומות, סטנדרט הבניה, סטנדרט המגורים (מגורי יוקרה, צעירים, משפחות, דיור למשתכן וכו') ודרישות הדיירים. על חברת ניקיון מקצועית להתאים עצמה לכל אלו ולספק שירות ניקיון מקיף, הכולל מתן מענה לכל הצרכים והדרישות.

חברת ניקיון מקצועית – כיצד למצוא?

בבואכם לבחור חברת ניקיון לבניין מגורים משותף, חשוב לרכז את כלל משימות הניקיון הנדרשות, היומיות והתקופתיות ולוודא כי ביכולתה של חברת הניקיון לתת מענה הולם לכל הדרישות. כמו כן, מכיוון שחלק מהמטלות דורשות מומחיות, כלים, ואביזרים ייעודיים, יש לבדוק ביכולתה של חברת הניקיון לספקם.

ניתן למצוא חברות ניקיון רבות בחיפוש פשוט ברשת, בפליירים המחולקים בתיבות הדואר, בפרסומים וכמובן גם על ידי בירור עם בניינים הנעזרים בחברות ניקיון. עם זאת, על אף הקלות במציאת חברות ניקיון, אל לכם להתפשר על איכותן.

הקפידו להשוות בין מספר חברות ניקיון העומדות בכלל הדרישות, מבחינת טיב השירות, העלויות, הניסיון, הזמינות והמקצועיות. כמו כן, בקשו להתרשם מבניינים המקבלים כיום את שירותי חברת הניקיון ואל תהססו לשוחח גם עם דיירי בניינים אלו על מנת לקבל חוות דעת אובייקטיבית על חברת הניקיון.

זכרו – אין מקום לפשרות בכל הנוגע לאיכות ניקיון הבניין, שכן איכות הניקיון משליכה על בריאות הדיירים, הרגשתם, איכות החיים בבניין, נראותו ובסופו של דבר גם על ערכן של הדירות בו.

עדיין מתלבטים ?
עדיין מתלבטים ?
צרו קשר לקבלת פרטים נוספים וללא התחייבות