שתילת דשא ועצים

שתילת דשא ועצים בגינה – כל מה שחשוב לדעת

גינה מטופחת בבית משותף משפרת את איכות החיים של בעלי הדירות והדיירים בבניין, היא מעניקה לבניין שלכם חזית במראה מטופח ונעים לעין, כיף לעבור דרכה בעת שנכנסים מן הרחוב ללובי והילדים בבניין נהנים לשחק בשטחה, היא עשויה אפילו לתרום לעלית ערך הדירות בבניין.

ניתן לשלב בגינת בית משותף שלל אלמנטים וביניהם גם שתילת דשא ועצים.

חשוב לדעת שהשקעה בפיתוח גינת בית משותף בדרך של הקמת מדשאה ושתילת עצים (צעירים או בוגרים) תשתלם רק בתנאי שמהלכים כאלה יתוכננו היטב, יבוצעו בצורה מקצועית ומרגע שהושלם המהלך המדשאה החדשה והעצים יזכו לקבל את הטיפול הנחוץ להם כדי להכות שורשים ולשגשג.

במאמר שלפניכם, כל מה שצריך לדעת על שתילת דשא, שתילת עצים ושתילת פרחים בגינת בית משותף. בין היתר תמצאו תשובות לשאלות כגון:

 • מתי כדאי לשתול דשא ועצים בגינה?
 • מה חשוב לקחת בחשבון כשבוחרים סוג דשא להקמת מדשאה?
 • מה עדיף, עצי פרי, עצי נוי או עצים מעוצבים לגינה?
 • איך בוחרים עצים לשתילה?
 • איך בוחרים בעל מקצוע שיבצע עבורנו שתילת דשא ועצים בגינת הבניין?
 • איך יוזמים מהלך של תוספת מדשאה ועצים לגינה בית משותף?

אם יש שאלות שלא מצאתם להן תשובה במדריך המפורט או אם אתם מחפשים צוות מקצועי לתכנון, הקמה, תחזוקה וטיפוח הגינה בבית משותף – פנו אלינו, ונשמח להציע שירות מקצועי, אדיב ויעיל!

דשא מוכן או זריעת דשא?

בגינה של בניינים ניתן לשלב אלמנטים שונים וביניהם מסלעות, צמחים פורחים, דשא מוכן, שיחים גדולים, גדר חיה, בריכת נוי, פסלי גינה, פריט כגון אבן ריחיים עתיקה, דק עץ (או דק עשי לוחות מחומר סינטטי), פרגולה, גזיבו מכוסה צמח מטפס, פינות ישיבה, ערוגות תבלינים, גינת ירק תחומה באדני רכבת ישנים ועוד.
שני אלמנטים פופולאריים מאוד בגינות של בתים פרטיים ובתים משותפים בארץ הם מדשאה טבעית (להבדיל מאזור מכוסה מרבדי דשא סינטטי)ועצים (לנוי, להצללה, עצי פרי או עצים המשלבים תכונות כאלה באופנים שונים).

חשוב לדעת שהקמת מדשאה ושתילת עצים בגינת בית משותף דורשים השקעה לא מבוטלת של משאבים. לכן, החלטה לשלב אלמנטים אלה בגינה צריכה להתקבל בזהירות ותוך שלוקחים בחשבון את היתרונות והחסרונות ביחס לחלופות אפשריות ואת המשמעויות לטווח ארוך מבחינת צרכי האחזקה השוטפת.

בכל גינה ניתן לשתול עצים, מסוג כזה או אחר, וכמעט בכל גינת בית משותף ניתן להקים מדשאה (בגודל כזה או אחר). מאפיינים שונים של הגינה והעדפותיהם של דיירי הבניין יילקחו בחשבון כשצריך להחליט אם בכלל לשתול דשא ועצים, ואם כן, כמה עצים כדאי לשתול? מאיזה סוג והיכן ימוקמו בגינה? איזה סוג דשא ישמש להקמת המדשאה? האם לבצעה זריעת דשא או להניח מרבדי דשא מוכן? האם עדיף לשתול עצים צעירים או בוגרים? ועוד.

צמחים לגינה – גינה נאה או גינה שימושית?

תכנון גינה צריך להתחיל בהבנה של האופן בו בעלי הדירות והדיירים בבניין מעוניינים שהגינה תשרת אותם. אחד הדברים החשובים שיש לתת עליהם את הדעת הוא אם מדובר בגינה שהיא דקורטיבית בעיקרה או שנכונו לה גם שימושים מעשיים. המשתנה המרכזי המשפיע על האפשרות לנצל את גינת בית משותף לצרכים פרקטיים הא גודל הגינה. בבניינים בהם נותר רק מרחב מצומצם לשתילה וטיפוח צמחים עדיף למקד את המשאבים ביצירת גינה נעימה לעין, נאה ומרשימה. בבניינים אשר סביבם יש שטח גדול מספיק ניתן לתכנן גינה שתשרת את בעלי הדירות והדיירים באופנים שונים.

שתילת דשא בגינת בית משותף יכולה להתבצע לשם יצירת אלמנט אסטטי בלבד התורם לעיצוב. פעמים אחרות שתילת דשא תבוצע כדי ליצור רחבה ירוקה, רכה ונעימה שתשמש אזור משחק מוגן ונוח לילדים. בכל הקשור לשתילת עצים בגינת בית משותף, ניתן לבחור עצים דקורטיביים, קטנים יחסית, נאים ונוחים לטיפוח (גיזום מוקפד הנוטה להחזיק זמן רב יחסית למשל). לחילופין, ניתן לבחור עצים שנכון להם תפקיד מעשי, יצירת צל שינעים את השהות בגינה רחבת ידיים או עצי פרי שיספקו לדיירי הבניין את ההנאה שבקטיפה ואכילת פירות אורגניים בריאים שגדלו בגינתם.

בדרך כלל גינות בבניינים משלבות ייעוד אסטטי ופרקטי. כך למשל בגינה קטנה שתפקידה העיקרי הוא לתרום ליצירת אווירה נעימה ומראה מטופח ומזמין ניתן בכל זאת לשתול עצי פרי קטנים (תפוז סיני למשל) ולשלב פינת ישיבה נעימה באזור מוצל. מנגד, גם גינה רחבת ידיים שנועד לה תפקיד חשוב כאזור משחק לילדים ומקום שהייה באוויר הפתוח עבור מבוגרים מוכרחה להיות מעוצבת בטוב טעם, מתוחזקת ומטופחת.

שתילת דשא

מי שמחליטים לשלב מדשאה בגינה, כזו שתפקידה אסטטי בעיקרו או כזו שנועד לה גם תפקיד פרקטי, צריכים להבין שללא תכנון נכון וביצוע מקצועי יהיה קשה מאוד לשמור על המדשאה בריאה ונאה.
בחירה מוצלחת של סוג הדשא וביצוע מקצועי של הכנת הקרקע והשתילה (בין אם בדרך של זריעת זרעי דשא או הנחת מרבדי דשא טבעי מוכנים) הם הכרחיים כדי להשיג מדשאה נאה וירוקה, נטולת קרחות, אזורים יבשים ועשבים שוטים הכובשים לעצמם מקום בקרבה.

בגינות בישראל נעשה שימוש במגוון סוגים של דשא וביניהם:

 • דשא אלטורו
 • דשא דרבן
 • דשא קוקויה
 • דשא פספלום
 • דשא בופלו
 • דשא טיפווי

עבור כל זן של דשא יש תנאי גידול המתאימים לו ביותר. כך למשל ישנם זנים המוכרחים אור שמש ישירה רב, אחרים יכולים להסתדר בצל, סוג הקרקע עשוי להתאים לזן מסוים יותר מאחרים, ישנם זנים צפופים ועמידים בפני דריכה מרובה, זנים בעלי קצב גדילה מהיר (שידרשו כיסוח לעיתים תכופות) או כאלה שצומחים לאט (ידרשו פחות תחזוקה אולם יהיו עמידים פחות לשחיקה כתוצאה ממשחק של ילדים או חיות מחמד עליהם למשל) ועוד.

חשוב לדעת שלא כל גנן הוא בעל ידע וניסיון הדרושים כדי לסייע בבחירה נכונה של סוג הדשא וישנם אפילו בעלי מקצוע המתמחים בהקמת מדשאות. חשוב מאוד לבחור נכון את זן הדשא לשתילה בגינת בית משותף, לתכנן נכון את הקמת המדשאה, להכין היטב את הקרקע, לשתול את הדשא כנדרש ולהעניק לו את הטיפול הנחוץ כדי שימשיך וישגשג לאורך זמן.

עצי נוי לגינה או שתילת עצים בוגרים?

מי שמעוניינים לשתול עצים בגינת בית משותף צריכים לבחור את אלה המתאימים ביותר מתוך מגוון עצום של עצי נוי ועצי פרי אותם ניתן למצוא בגינות בישראל. החלטה נוספת שיש לקבל היא האם להסתפק בשתילים רכים שיתפתחו לאיטם בגינת הבניין או להשקיע ברכישה, הובלה והצבה של עצים בוגרים שימלאו את התפקיד שנועד להם למן הרגע הראשון.

מומלץ להיעזר בבעלי מקצוע כגון גננים וותיקים שצברו ניסיון רב בעיצוב, הקמה ואחזקת גינות של בתים משותפים. עבור גינה של בית משותף חדש, או כאשר מבוצעים פרויקט שדרוג רחב היקף של גינה בבית משותף שאוכלס זה מכבר, כדאי להיעזר באדריכל נוף לצורך עריכת תכנית כללית וגנן שידע לדייק אותה כך שבעת הוצאת התוכנית אל הפועל שתילת דשא ועצים בגינת הבית המשותף תבוצע כיאות ותוך שימוש בזני דשא המתאימים ביותר, בחירה מוצלחת של סוג העצים וגודלם האופטימאלי בעת השתילה.

ישנם יתרונות משמעותיים בשתילת עצים בוגרים בגינת בית משותף. בחירה כזו מאפשרת השגת מראה מרשים בתוך זמן קצר (עצים בוגרים מגיעים בדרך כלל גזומים לממדים קטנים וחולפים כמה חודשים עד שהם מפתחים עלווה חדשה מלאה). בנוסף, שתיל הגדל ומתפתח לעץ בוגר יוצר שינויים בתנאים סביבו (הפחתת כמות אור השמש שצמחים בגינה זוכים לקבל למשל) בעוד שסביב עץ בוגר ניתן לעצב גינה במראה הסופי המתוכנן.

החיסרון העיקרי של שתילת עצים בוגרים הוא ההוצאה הגבוה הכרוכה בכך. רכישת עץ בוגר, הובלתו ושתילתו עשויים לעלות אלפי שקלים, בעוד הצבת שתיל רך בימים תעלה עשרות או מאות שקלים בודדים בלבד.

העתקת עצים או שתילת עצים?

העתקת עצים (במיוחד אם בוחרים בעצים בוגרים) כרוכה בהשקעת סכום נכבד. חשוב לדעת שבחירה לא נכונה של זן העץ, מיקום לא טוב של שתילי עצים, הכנה לא מוצלחת של הקרקע וביצוע לא מקצועי של העתקת עצמה עלולים לגרום למהלך להיכשל ולהשקעה כולה לרדת לטמיון. ההשלכות של בחירת בעל מקצוע לא מתאים עשויות להיות מרחיקות לכת עוד יותר כאשר התוצאה נראית טוב תחילה (מדשאה מרשימה ממרבדי דשא רעננים ועצים נאים שהגיעו בריאים מן המשתלה) אולם המצב ילך וידרדר, למרות כל המאמצים שיינקטו.
בחירה לא נכונה של זן הדשא, הכנה לא טובה של הקרקע (כולל שיפוע לניקוז מים), תשתית לא מתאימה מבחינת השקיה, דישון לוקה בחסר, כיסוח במועד לא מתאים, כל אלא ועוד יכולים בהחלט לגזור דין כליה על מדשאה שמשאבים נכבדים הושקעו בהקמתה.
עץ מטבעו שהוא מאריך ימים, בחירת עץ לא מתאים לגינת בית משותף עלולה לגרום נזק כגון פגיעה בצמחיה בסביבת העץ, צורך בתחזוקה רבה, לכלוך (פרי שנופל, ערימות עלים בעונה בה העץ מחליף עלווה), מראה שאינו תורם למראה הכללי של הגינה ועוד.

מכיוון שבכל הקשור לשתילת דשא ועצים בגינת בית משותף מדובר בבחירות כה משמעותיות חשוב מאוד להיעזר בבעל מקצוע איכותי, אמין ומסור. האחריות לבחירת בעל מקצוע מתאים נופלת על כתפי ועד הבית אולם בבתים משותפים שאחזקתם נמסרה לידי חברת ניהול חיצונית איכותית ניתן להישען על הידע והניסיון של חברת הניהול אשר לרשותה גם גננים וחברות גינון עליהם ניתן לסמוך.

בחירת בעל מקצוע לשתילת דשא ועצים בגינת בית משותף

אנו בהאוס פלוס מקיימים קשרים ארוכי טווח עם גננים, חברות גינון ואדריכלי נוף הנמנים כולם על בעלי המקצוע המובילים בתחומם. בבתים משותפים שעל ניהולם אנו אמונים, בהם בעלי הדירות והדיירים מעוניינים להשקיע בשתילת דשא ועצים בגינת הבניין, אנו ערוכים לטפל בפרויקט כולו כך שניתן יהיה להשלים אותו במהירות, ביעילות, במחיר משתלם ותוך שנהנים מתוצאות מעולות שיחזיקו מעמד לאורך זמן.

חברת האוס פלוס מובילה בתחום ניהול בתים משותפים. אנו מעניקים שירותי אחזקה כוללים המבטיחים שקט נפשי וטיפול איכותי, יעיל ומסור בכל הקשור לתחזוקה השוטפת כמו גם בפרויקטים שבעלי הדירות והדיירים מעוניינים לבצע בבניין, כולל השקעה בגינת בית משותף כגון שתילת דשא ועצים.

מי שמעוניינים לקדם פרויקט שתילת דשא ועצים בגינת בית משותף יכולים לפנות לוועד הבית בבקשה לזימון אסיפת דיירים בה יעלו את ההצעה ויפעלו לקבל את התמיכה הדרושה (להעביר את ההצעה בהצבעה ברוב של שני שליש מן הדירות לפחות). ניתן גם לגייס תמיכה של שליש מן הדירות ולזמן אסיפת דיירים תוך ציון הנושא שיעלה על סדר היום, במקרה הזה, שתילת דשא ועצים בגינת הבניין. מרגע שההצעה אושרה ניתן לקדם את הפרויקט באופן דומה לכל פרויקט שדרוג בבית משותף.

עדיין מתלבטים ?
עדיין מתלבטים ?
צרו קשר לקבלת פרטים נוספים וללא התחייבות