עיצוב גינה בבניין

עיצוב גינה בבניין – כך תעשו את זה נכון

בישראל גם בתים משותפים ששוכנים בלב גושים אורבניים צפופים מתוכננים כך שתמיד נשאר  אזור, ולו קטן בלבד, המיועד לטיפוח גינה. מעניין לציין כי בערים גדולות רבות בעולם אין זה המצב וניכר שתושביהן ויתרו לחלוטין על האפשרות לטבול את חייהם במעט ירוק.

התברכנו בארץ פורייה, אור שמש רב ותנאי אקלים נוחים במהלך רוב ימות השנה מאפשרים לגדל מגוון עצום של צמחים בגינות בתים משותפים, ובלבד שמשכילים להציב כל צמח במקום מתאים, לספק לו השקיה במידה הנכונה ואת מעט הטיפול הנחוץ הנוסף (בדמות גיזום ודישון בעת הצורך). ככל שהדבר נוגע לעיצוב גינות בתים משותפים, עומד לרשותנו מבחר עצום של צמחים ושלל אלמנטים דקורטיביים (כגון בריכות דגים ופסלי גן) ופרקטיים (כגון דק עץ, גזיבו ופינות ישיבה).

חשוב לזכור שעיצוב והקמת גינה דורשים השקעה רבה ולכן מומלץ לבצע את המלאכה בתשומת לב ובמקצועיות כך שהתוצאות תהיינה קולעות לטעמם של בעלי הדירות והדיירים בבניין.

אספנו עבורכם מידע רב ערך אודות עיצוב גינות של בתים משותפים ובניינים בכלל. בין היתר תמצאו בסקירה זו תשובות לשאלות כגון:

 • מה ההבדל בין עיצוב גינה לתכנון גינה?
 • מה צריך לקחת בחשבון בעת עיצוב גינה?
 • מי בעל המקצוע המתאים לבצע מלאכה זו?
 • איך בוחרים אדריכל נוף או גנן שיוכלו לעצב עבורנו גינת בית משותף?
 • איך בוחרים בעל המקצוע לעיצוב גינה בבית פרטי?
 • כמה עולה עיצוב גינה?

עיצוב גינה בבית – מה ההבדל בין עיצוב לתכנון ?

רבים סבורים שתכנון גינה ועיצוב גינה הם שני כינויים לתהליך דומה. למעשה מדובר בשני שלבים שונים בדרך להקמת גינה נאה ומושקעת. הבלבול נובע מכך שלא פעם תכנון הגינה והעיצוב שלה מבוצעים יחדיו ועל ידי אותו בעל מקצוע.
בעת תכנון גינה נערכת פריסה כללית שלה ומתקבלות החלטות כלליות הנוגעות לתשתיות שצריך להקים, כגון:

 • סלעים לגינה
 • אבנים לגינה
 • טוף לגינה
 • אבנים משתלבות לגינה
 • עצים לגינה
 • פסלים מיוחדים לגינה
 • אדניות 
 • מערכות ההשקיה

את התכנון יש להתחיל תוך שלוקחים בחשבון מאפיינים של השטח המיועד להקמת הגינה, צורתו, הטופוגרפיה הכללית שלו (שיפועים, סוג הקרקע באזורים שונים) ועוד. על התכנית המתגבשת יש להוסיף בשלב זה כל אלמנט שכבר נמצא בשטח ועתיד להישאר במקומו, סלע גדול למשל. עוד יש לציין בתוכנית הגינה כל דבר שבכוחו להגביל או להשפיע על התוכנית, בורות ביוב, קווי חשמל שעוברים מתחת לקרקע, קירות, רחבת בטון, מחיצות (בין הגינה לרחבת החניה למשל) ועוד.

גינות מעוצבות

לאחר שנערכה תכנית מפורטת של השטח המיועד להקת הגינה ניתן להמשיך הלאה לשלב העיצוב. בשלב זה הבחירות שתבוצענה הן אסטטיות במהותן ולא פונקציונליות כפי שהיו בשלב התכנון.
על התכנית שנערכה מוסיפים בעלי המקצוע המתמחים בתכנון ועיצוב גינות בתים משותפים, אדריכלי נוף וגננים, פירוט של כל צמח ואלמנט אחר שיוקם בגינה. בחירת הצמחים תבוצע כך שכל אחד יזכה למיקום המתאים לו מבחינת התנאים החביבים עליו (כמות אור, סוג הקרקע, קרבה לצמחים אחרים). בנוסף, בחירת הצמחים ומיקומם תבוצע כך שיתקבל מראה התואם לאופיים והעדפותיהם של בעלי הדירות והדיירים בבניין. הגינה, בסופו של יום, תשרת אותם ועליה להיום מתוכננות ומעוצבת על פי טעמם.

באופן כללי ניתן להבחין בין שלב תכנון הגינה לעיצוב גינת בית משותף ולומר שהתכנון עוסק בעריכת תיאור ויזואלי מפורט של מאפייני השטח עליו תוקם הגינה על האלמנטים הקיימים בו (כבר בעת עריכת התוכנית או שעתידים להתווסף במקביל להקמת הגינה). העיצוב לעומת זאת נערך על תכנית הגינה והוא האחראי לשוות לגינה את המראה המבוקש.

עיצוב גינות יוקרה

כאמור עיצוב הגינה מבוצע מיד לאחר שיש תכנית כללית לה. במקרים רבים אותו בעל מקצוע שערך את תכנית הגינה מבצע גם את העיצוב ומשתמש באותו שרטוט או סקיצה המהווה את התוכנית לגינה. פעמים אחרות התכנון מבוצע על ידי בעל מקצוע אחד, גנן מטעם החברה הקבלנית למשל, ואילו העיצוב על ידי בעל מקצוע אחר, אדריכל נוף ששכרו בעלי הדירות והדיירים למשל. במקרים כאלה תימסר התכנית למי שאמון על העיצוב והוא יבחר אם להוסיף את העיצוב על אותו שרטוט ממש או לערוך תיאור ויזואלי נפרד (למשל על דף חצי שקוף שניתן להניח על שרטוט תכנית הגינה כך שהמידע יופיע במשולב).

עיצוב גינה יוקרתית דורש כישרון, ידע אודות מגוון הצמחים העצום העומדים לרשות מי שמקימים גינות בבתים משותפים בישראל, וניסיון בעיצוב גינות בסגנונות שונים. כדי ליצור עיצוב מוצלח יש לדעת לשלב בין צמחים שונים וביניהם לבין אלמנטים נוספים בגינה כגון מסלעות, בריכת דגים, פסלי גינה, אדניות, דק עץ, גזיבו ועוד.

לעיתים תכנון הגינה, העיצוב וגם ההקמה מבוצעים על ידי אותו בעל מקצוע, חברת גינון או גנן מנוסה היודע להתמודד עם שלושת השלבים כהלכה. פעמים אחרות התכנון יבוצע על ידי איש שטחמטעם החברה הקבלנית, העיצוב יבוצע על ידי אדריכל נוף וההקמה על ידי חברת גינון מטעם בעלי הדירות והדיירים או מטעם החברה שעתידה ליטול על עצמה את ניהול הבניין.

אנחנו בהאוס פלוס מקיימים קשרים ארוכי טווח עם אדריכלי נוף, חברות גינון וגננים פרטיים שמקצועיותם ואיכות עבודתם מוכחת. חברת האוס פלוס מעמידה לרשות בעלי הדירות והדיירים בבניינים שעל ניהולם אנו אמונים מערך מוביל של אנשי מקצוע לצרכי עיצוב גינת הבניין או בבית פרטי, הקמתה ותחזוקתה השוטפת.
חשוב לציין שעיצוב גינה הוא הכרחי עבור גינה בבית משותף חדש אולם לא פעם גם בבניינים קיימים מחליטים על פרויקט חידוש הגינה ואז יש לעצב אותה מחדש.

בעל מקצוע לעיצוב גינות מוצלח

בחירה נכונה של בעל המקצוע שיבצע עבורנו עיצוב גינת בית משותף היא ההחלטה החשובה ביותר שיש לקבל בדרך לגינה נאה שקל יהיה לתחזק כך שתשמור על מראה מטופח לאורך שנים רבות. בעל המקצוע העוסק באופן המובהק ביותר בתחום עיצוב גינות הוא אדריכל נוף. חשוב לדעת שלא כל אדריכל נוף מתאים לעיצוב גינת בית משותף. ישנם מהם המתמחים בעיצוב נוף בשטחים גדולים, כגון פארקים ציבוריים, גינות בתי ספר, שמורות טבע ועוד. יש לפנות לקבלת הצעת מחיר מאדריכלי נוף עליהם קל למצוא המלצות. חשוב להתרשם מן הגינות שעיצבו ולגבש דעה לגבי הסגנון האופייני לכל אדריכל נוף. ישנם אדריכלי נוף ורסטיליים היודעים להתאים את העיצוב להעדפותיהם של בעלי הדירות והדיירים בבניין המסוים, בעלי מקצוע אחרים מתמחים בעיצוב בסגנון מסוים כגון גינה ים תיכונית, גינה בסגנון טוסקני, גינה יפנית, גינה אקולוגית ועוד.

חשוב לדעת שבעת עיצוב הגינה מה שעומד לנגד עניין של בעל המקצוע המבצע את המלאכה הוא המראה והאווירה המבוקשים אולם יהיו דברים נוספים שישפיעו על העיצוב, כך למשל עד כמה חשוב לבחור צמחים שאינם דורשים השקיה מרובה, האם חשוב ליצור גינה שתדרוש מעט תחזוקה, האם מעוניינים שהגינה תשמור על מראה אחיד או שתהיה דווקא כזו המתפתחת עם השנים ועוד.

אין חובה להיעזר דווקא באדריכל נוף לצורך עיצוב גינת בית משותף, ישנם גננים מנוסים היודעים לעצב היטב גינות נאות. חשוב להתרשם מגינות שעיצבו, להשוות הצעות מחיר מכמה גננים מומלצים ולבחור במי שמרשים אותנו כבעל מקצוע מיומן ואמין שיוכל לבצע עבורנו את עיצוב הגינה וגם לקחת על עצמו את הקמתה ותחזוקתה השוטפת.

עלות עיצוב גינה – למה אי אפשר לחזות מראש?

קשה לציין מחיר ממוצע לעיצוב גינת בית משותף, העלות תשתנה לפי גודל הגינה, מורכבות העיצוב, המוניטין של בעל המקצוע ועוד. ישנם גננים המציעים שירות עיצוב הגינה יחד עם הקמתה בפועל, עיצוב כזה יהיה בדרך כלל בסיסי וחסכוני מבחינת עלויות. בהצעת המחיר חשוב לבדוק אם ישנה התייחסות (והתמחור כולל) מערכת השקיה, תאורה, איטום אם צריך, ושירותים נדרשים נוספים, לפני שמתחילים לשתול ולעצב את הצמחים עצמם בגינת הבניין.

התמחור עבור הקמת גינה בבית משותף יכול לנוע במגוון נרחב של מחירים, ואפשר בהחלט להתאים הצעת מחיר לתקציב ידוע שעומד לרשותכם. ניתן לתכנן גינה חסכונית בעלות נמוכה, או לעצב גינה מפוארת בתקציב שופע, עם בריכת נוי, פינות ישיבה, ועוד פינוקים שישרתו את כל דיירי הבניין בהנאה רבה. חשוב לזכור, לצד העלות של הקמת הגינה עצמה, עלויות תחזוקה וטיפוח של הגינה. תכנון נכון יאפשר חיסכון בעלויות התחזוקה, למשל עם שתילת שיחים ועצים שלא נדרשים לגיזום שוטף, התאמה מלאה של התכנון למאפייני הגינה, החשיפה לשמש וצורת ההשקיה, וכדומה.

עיצוב גינה בכניסה לבית

ככל שמדובר בעיצוב גינת בית משותף חדש בעלות תישא בדרך כלל החברה הקבלנית המקימה את הבניין. כאשר מעוניינים לעצב מחדש גינה בבית משותף קיים יש להעביר החלטה בעניין באסיפת דיירים, לקבוע תקציב שיושקע בפרויקט ולגייס אותו בדרך של גביה נוספת (לצד דמי ועד הבית החודשיים) מבעלי הדירות והדיירים.
חשוב לדעת שגם אם בחשבון בנק ועד הבית הצטבר סכום המספיק למימון עיצוב מחדש של גינת הבניין חוק המקרקעין אינו מתיר לוועד להחליט על דעת עצמו לבצע את הפרויקט. מכיוון שמדובר בהוצאה שאינה כורח המציאות יש לקבל עבורה את הסכמת שני שליש מן הדירות לפחות, זאת באמצעות הצבעה על הצעה שתעלה על סדר היום באסיפת דיירים.
ניתן לזמן אסיפת דיירים מיוחדת לצורך אישור פרויקט חידוש גינת הבניין, הכולל עיצוב הגינה והקמתה. בהודעות אודות אסיפת הדיירים המתוכננת יש לציין כי נושא זה עומד לעלות על סדר היום. מומלץ שיוזמי ההצעה יגיעו לאסיפה כשהם מצוידים בנתונים אודות עלויות, משך הזמן שיארך פרויקט כזה, האם הגנן הקבוע יבצע אותו או שהכוונה היא לפנות לאדריכל נוף בעל כישורים מרחיקי לכת יותר ועוד.

חברת האוס פלוס מתמחה בפתרונות ניהול כוללים עבור בניינים בכלל ובתים משותפים בפרט.
אנו ערוכים לספק לבעלי הדירות והדיירים בבניינים שעל ניהול אנו אמונים שירות מעולה גם בכל הקשור לעיצוב גינת הבניין. חברות הגינון, הגננים הפרטיים ואדריכלי הנוף שאנו מקיימים איתם קשרים מקצועיים ארוכי טווח הם כולם מן המובילים בתחומם.

חברת האוס פלוס משמשת יד ימינו והזרוע המבצעת של נציגות הבניין ולמעשה מספקת לכלל בעלי הדירות והדיירים שקט נפשי בידיעה שכל הנושאים הקשורים בתחזוקה השוטפת מטופלים ללא דופי. אולם אנו בהאוס פלוס יודעים לעשות הרבה יותר, כך למשל בכל הקשור לקידום פרויקט החורג מפעילות הניהול הקבועה של הבניין.

בין אם מדובר בתיקון שהוא כורח המציאות (בתשתית החשמל המשותפת למשל) או שדרוג שבעלי הדירות והדיירים מעוניינים בו (התקנת מערכת מצלמות אבטחה למשל) חברת האוס פלוס תדע לקדם את היוזמה, להדריך ולסייע לוועד הבית בגיוס את התמיכה הנדרשת והעברת ההחלטה בעניין באסיפת דיירים כנדרש על פי חוק. עיצוב מחדש של גינת בית משותף הוא פרויקט שבכוחו להניב נחת רוח רבה עבור בעלי הדירות והדיירים בבניין, בהאוס פלוס צברנו ניסיון רב בליווי והוצאה אל הפועל של פרויקטים כגון אלה.

עדיין מתלבטים ?
עדיין מתלבטים ?
צרו קשר לקבלת פרטים נוספים וללא התחייבות