גדר חיה

גדר חיה לגינה של הבית

נדיר מאוד למצוא בית פרטי או משותף, ללא גידור מסוג כזה או אחר סביב השטח השייך לו.
גידור מעניק פרטיות, מפריד בין המרחב הציבורי (שלכולנו זכויות זהות בו) לשטח הפרטי, מגן על הגינה (שבעלי הדירות והדיירים משקיעים בטיפוחה) וגם משפר במידת מה את רמת הביטחון וההגנה מפני פריצות (במיוחד כאשר מותקנות מצלמות אבטחה החולשות על השטח המתוחם).
גדר חיה היא בחירתם של רבים המעדיפים אותה על פני חומה, גדר רשת, גדר מלוחות עץ או כל גדר דוממת אחרת.

צוותי הגינון המקצועיים של האוס פלוס מספקים שירותי גינון, שתילה, תחזוקה, עיצוב גינות, תכנון גינה, ועוד – והכל, בשירות מקצועי וזמינות גבוהה. לפניכם המדריך השלם לתכנון וביצוע של גדר חיה בבית ולכל שאלה מקצועית נוספת, אנחנו כאן עבורכם.

גדר חיה לגינה

למרות שיש מגוון צמחים המתאימים ליצירת גדר חיה בגינת הבית לכולם כמה מאפיינים בסיסיים משותפים. צמחים היוצרים גדר חיה צריכים להיות ירוקים ומלאי עלים תמיד ולהעניק לה מראה אחיד. הגדר צריכה להיות פשוטה לתחזוקה, לספק מחסום פיזי והסתרה ליצירת פרטיות. רצוי שהגדר לא תזדקק להשקיה מרובה, שתהיה עשויה צמחים בעלי קצב התפתחות איטי (כדי שלא יידרש גיזום לעיתים תכופות), המתאימים לתנאים המאפיינים את המקום המיועד להם (כמות שמש ישירה, העובי הרצוי ועוד).
ישנם כמובן גם שיקולים אסטטיים. גדר חיה בגינת הבית היא אלמנט בעל נוכחות, חשוב מאוד לתכנן את הגדר ולהקים אותה כך שתשתלב היטב בעיצוב הכללי של הגינה ותתרום ליצירת האווירה המבוקשת.

מי ששוקלים לטפח גדר חיה סביב גינת הבית שלהם צריכים לקחת בחשבון את היתרונות והחסרונות הכרוכים בכך. יש לתכנן היטב את הגדר הרצויה (ממדים ומאפיינים רצויים נוספים), לבחור בקפידה את סוג הצמח לגדר החיה, להקים אותה באופן מקצועי ולהעניק לה את התחזוקה הנחוצה כדי שתשגשג ותמלא היטב את יעודה.

שיחים לגדר חיה

ישנן תכונות רצויות כלליות המשותפות לכל גדר חיה אולם עבור כל בית משותף מסוים יהיו גם מאפיינים ייחודיים שיש לקחת בחשבון בעת תכנון והקמת גדר חיה לגינת הבניין. בבתים משותפים בעלי גינה קטנה חשוב לבחור עבור הגדר החיה צמח בעל רוחב מצומצם (כחצי מטר ואף פחות). אם לבעלי הדירות והדיירים בבניין חשוב ליצור הסתרה טובה(משכנים בבניינים סמוכים ומעוברים ושבים ברחוב) יש לבחור בגדר חיה העשויה מצמחים עבותים וצפופים המסוגלים לצמוח לגובה רב (שלושה מטרים לפחות).
עבור גינות של בתים משותפים המטופלות על ידי גנן מקצועי המגיע לעיתים תכופות ניתן לבחור בגדר חיה עשויה צמחים המתפתחים במהירות. לעומת זאת, גדר חיה עשויה צמחים הגדלים לאיטם מתאימה עבור מי שרוצים לצמצם עד כמה שניתן את הצורך בתחזוקה שוטפת של הגינה.
כדי לשפר הגנה פיזית ניתן לבחור צמחים קוצניים. מראה מרשים ניתן להשיג באמצעות צמחים בעלי פריחה נאה או עלים צבעוניים. ישנן גם גדרות חיות עשויות צמחים נותני פרי כגון:

 • שיחי פיטנגו
 • דובדבן ריו גרנדה
 • תפוז סיני
 • קפה ערביקה

גדר חיה מוכנה לבית חדש

הזמן הנכון ביותר להקמת גדר חיה לגינת בית משותף הוא בסמוך להשלמת הבניה, לפני מסירת הדירות לבעליהן, כאשר החברה הקבלנית מתחילה לטפל בהקמת הגינה.
חוק המקרקעין מחייב שתהיה נציגות לכל בית משותף בישראל. כדאי לדעת שעוד לפני אכלוס בית משותף חדש, קיום אסיפת הדיירים הראשונה ובחירת ועד בית, יש נציגות זמנית לבניין. בעלי הדירות יכולים לבחור נציגות זמנית כזו מקרבם ואם לא עשו זאת ממנה רשם המקרקעין, לפי שיקול דעתו, את אחד מבעלי הדירות החדשות כנציג זמני לבניין.
בעלי דירות המעוניינים שגינת הבית המשותף שלהם תהיה מרשימה ומושקעת יותר מזו שהחברה הקבלנית מתעתדת להקים יכולים לפנות מבעוד מועד לגורם המתאים בחברה הקבלנית ולתאם שינויים ותוספות לתוכנית הסטנדרטית.

פניה בעיתוי הנכון לחברה הקבלנית, מטעם נציגות בניין אשר לה סמכות לפעול בשם בעלי הדירות והדיירים, בכוחה לאפשר עריכת שינויים לתוכנית הגינה, כולל הקמת גדר חיה לבית משותף. בעלי הדירות יכולים להוסיף מכיסם לתקציב הגינון שהחברה הקבלנית מחויבת לו, בצורה כזו ניתן לבצע הקמת גינה מושקעת ומרשימה באופן יעיל וללא בזבוז משאבים.

גדרות לחצר של בית משותף

ניתן בהחלט להשקיע בגינה של בית משותף קיים ולהוסיף לה גדר חיה. יוזמה כזו יש לקדם באופן המוגדר בחוק המקרקעין עבור כל פרויקט בבית משותף המחייב הוצאה שאינה כורח המציאות (בניגוד, למשל, לתיקון תקלת חשמל בתשתית החשמל המשותפת בלובי).
בעלי דירות ודיירים המעוניינים להוסיף גדר חיה לגינת הבית המשותף שלהם יכולים לפנות בעניין לוועד הבית ולבקש זימון אסיפת דיירים בה יעלו את ההצעה וינסו לקבל את התמיכה הנדרשת. אם ועד הבית אינו משתף פעולה בעלי הדירות והדיירים יכולים לזמן אסיפת דיירים בעצמם ובלבד שגייסו תחילה תמיכה של שליש מן הדירות לפחות.

בהודעה על אסיפת הדיירים, בין אם כזו המתקיימת במיוחד לשם קידום הוספת גדר חיה לגינת הבניין או אסיפה שנתית רגילה, יש לפרט את הנושאים שיעלו על סדר היום, במקרה זה ההצעה להוסיף גדר חיה לגינת הבניין.

רצוי שבעלי הדירות והדיירים המעוניינים בהקמת גדר חיה לגינה יאספו מבעוד מועד מידע ויגיעו לאסיפת הדיירים מוכנים להציג אפשרויות שונות לצמחים מהם ניתן ליצור את הגדר, לתאר יתרונות וחסרונות יחסיים שלהם, לספק סדר גודל של עלויות הקמה ולפרט אודות המשמעויות מבחינת תחזוקה שוטפת.

לאחר הדיון בהצעה תתקיים הצבעה. ממש כמו כל פרויקט שדרוג כגון צביעת קירות הלובי, התקנת מצלמות אבטחה, החלפת מערכת האינטרקום וכד' גם הוספת גדר חיה לגינת בית משותף קיים צריכה לזכות בהצבעה ברוב של לפחות שני שלישים מן הדירות בבניין.

בחירת סוג הגדר ובעל המקצוע שיקים אותה

בין אם מדובר בגדר חיה לגינת בית משותף או כזו שמוסיפים לגינת בית פרטי, לאחר קבלת התמיכה הנחוצה וגיוס התקציב הדרוש ניתן לגבש סופית החלטות הנוגעות לסוג הצמחים שישמשו ליצירת הגדר ובחירת בעל המקצוע שיבצע את הקמתה.

מי שאין להם ידע וניסיון בהקמה ותחזוקה של גדר חיה זקוקים לייעוץ מקצועי כדי שיוכלו לבחור את סוג הגדר החיה המתאים ביותר לגינת הבית המשותף שלהם.

כמו כן קיימים כמה סוגים נוספים של גדרות לבניין, כגון:

 • גדר חיה מלאכותית
 • גדר ירוקה מלאכותית
 • גדר צמחיה מלאכותית
 • גדר פלסטיק נמוכה לגינה
 • גדר עץ נמוכה לגינה
 • גדר נוי נמוכה לגינה
 • גדר אבן לגינה

לא כל גנן פרטי, חברת המספקת שירותי גינון או חברה המתמחה בתחזוקת בניינים הם בעלי רקע מתאים בכל הקשור בגדרות חיות לבתים משותפים. חשוב לוודא שבעלי המקצוע המומלצים שפונים אליהם הם אכן בעלי הכישורים הדרושים כדי לתכנן את הגדר החיה הטובה ביותר לבניין ולבצע את הקמתה בצורה מושלמת.

כדאי לדעת שכיום כבר אין הכרח לשתול צמחים רכים ולהיעזר בסבלנות עד שיגדלו ויהפכו לגדר חיה, ישנן חברות המתמחות בפתרונות הקמת גדר חיה מוכנה ביום אחד. לאחר הכנת השטח יובלו אל גינת הבית המשותף צמחים בוגרים מן הסוג שהוחלט עליו, יישתלו בצפיפות הנדרשת ויהפכו מיד לגדר חיה ירוקה ונאה.

לאחר הקמת גדר חיה בגינת בית משותף חשוב להעניק לה את הטיפול הנחוץ, מבחינת השקיה ודישון, ולגזום אותה לפי הצורך.

עדיין מתלבטים ?
עדיין מתלבטים ?
צרו קשר לקבלת פרטים נוספים וללא התחייבות