בריכות נוי

בריכת נוי היא אחד האלמנטים הדקורטיביים המרשימים ביותר לגינה. בריכות כאלה יכולות להיות גדולות ומורכבות או קטנות ופשוטות, ישנן בריכות בהן יש דגים וצמחי מים, בבריכות אחרות יש רק מזרקה או מפל מים קטן. כל בריכת נוי מושכת אליה תשומת לב, רעש המים המפכפכים הוא ערב מאוד לאוזן, דגי נוי צבעוניים מתאימים מאוד לבריכות כאלה, ואין זה פלא שאנו עשויים למצוא עצמנו פשוט עומדים ומביטים בבריכת נוי שנקלעה לדרכנו ונהנים מרגע של שלווה.

בעבר היו בריכות נוי בעיקר במקומות כגון מלונות, מסעדות, מגדלי משרדים מפוארים וכד'. בהמשך החלו גם בעלי בתים פרטיים להתקין בריכות נוי בחצר. בעת האחרונה יותר ויותר בעלי דירות ודיירים בבתים משותפים בוחרים לשלב בריכת נוי בגינת הבניין או בלובי.
כדאי לדעת שהקמת בריכת נוי אינה עניין מורכב או יקר כפי שהוא עשוי להיראות תחילה ואין זה מן הנמנע שגם אתם יכולים ליזום ולהוציא אל הפועל פרויקט הקמת בריכת נוי בגינת הבית שלכם.

חברת האוס פלוס, המתמחה בשירותי תחזוקה לבניינים באיכות בוטיק ובזמינות גבוהה, מציעה שירותי גינון מקצועיים ובין השאר גם שירותי תכנון ועיצוב גינה עבור בניינים משותפים, עם או בלי גינת נוי. אם אתם שוקלים לשלב גינת נוי שלווה בגינת הבית, אם חשבתם להחליף את חברת האחזקה או את הגנן על מנת לאפשר בבניין גינה מטופחת יותר או אם אתם מחפשים צוות מקצועי שיסייע לתכנון ולחשוב מחדש על הגינה בבניין שלכם – הצוותים המקצועיים של האוס פלוס ישמחו לעמוד לשירותכם. פנו אלינו – ונשמח לחזור אליכם עם כל המידע והנתונים הנדרשים!

בריכת נוי לגינה

ישנם מי שנוטים לחשוב שמקור מים עלול להביא עמו יתושים ומני חרקים מטרידים נוספים. דבר אחד המשותף לכל בריכות הנוי, מן הקטנה והפשוטה ביותר ועד לבריכות גדולות ומפוארות, הוא שהמים בהן נמצאים בזרימה מתמדת. יתושים, שפיריות וחרקים אחרים שניתן למצוא בקרבת מקורות מים, יכולים להתרבות רק במים עומדים. זו הסיבה שבריכת נוי בגינת הבית אינה יכולה להיות בית גידול לחרקים מטרידים.
בבריכת נוי קטנה הנמצאת במקום מוצל, אין בה דגים שצריך להאכיל, ואין סביבה צמחים שמשילים עלים ופרחים לתוכה, הזרמת המים באמצעות משאבה חשמלית היא מספיקה כדי להבטיח שהם יישארו צלולים ונקיים עד כדי כך שניתן אפילו לשתות מהם (מראה נפוץ הוא לראות חתולים וכלבים שותים להנאתם מבריכות נוי).

כאשר מדובר בבריכת נוי החשופה לשמש (גם אם רק חלק מן הזמן), בריכה בה יש דגים, ומסביבה צמחים, בריכות נוי בהן גדלים צמחי מים, סירקולציה של המים אינה מספיקה ויש צורך גם בסינונם. כדאי לדעת שיש מתקני סינון המיועדים לבריכות נוי וקל מאד לצייד בריכת נוי בבית במערכת סינון המתאימה לגודל הבריכה ומאפיינים נוספים שלה כך שהמים בה יהיו תמיד צלולים.

עיצוב גינה עם בריכה

בריכת נוי נאה מתחילה בתכנון נכון. מי שאין ברשותם ידע וניסיון בהקמת בריכות נוי יתקשו לבצע תכנון שכזה ולכן יש להיעזר בבעלי מקצוע כגון גננים המתמחים גם בהקמת בריכות נוי או אדריכלי נוף. ישנם גם בתי עסק מתחום גידול ומכירת דגים וצמחי מים, משתלות ועוד, המציעים גם שירותי ייעוץ, תכנון והוצאה לפועל של פרויקטים להקמת בריכת נוי בגינת הבית.

ישנן בריכות נוי מודולריות (הכוללות גוף בריכה עשוי פלסטיק ומערכת סינון) שניתן לרכוש ולהתקין בגינה. ניתן לתכנן ולהקים בריכת נוי ייחודית, כזו שמכינים עבורה בור בצורה המבוקשת הנאטם בבטון או ביריעות ניילון עבות (כגון אלה המשמשות בבריכות גדולות לגידול דגים).

חשוב לערוך תכנון מפורט ככל שניתן, כולל מיקום המשאבה ועוצמתה, כיצד יסופק לה חשמל ואיזה אלמנט ישמש להשבת המים לבריכה:

  • מפל לגינה
  • בריכת מפלים
  • מזרקת מים קטנה לגינה
  • פסל של דמות השופכת מים מכד

בנוסף מומלץ להחליט כבר בשלב תכנון בריכת נוי לגינת הבית אם יהיו בה דגים (חשוב לזכור שאם יש חתולים משוטטים באזור הם עלולים לנסות לשלות דגים מן הבריכה), אם יהיו בה צמחי מים ואם כן מאיזה סוג? איזו צמחיה תהיה סביב לבריכה? עד כמה המקום המיועד לה מוצל? (בבריכת נוי חשופה לשמש גובר קצב התפתחות ירוקת) ועוד.

גינות מעוצבות עם בריכה

גם אם יש מי שמוכנים לממן מכיסם הקמת בריכת נוי בגינת הבניין, או אם הצטבר סכום מספיק למימון הפרויקט בחשבון בנק ועד הבית, חוק המקרקעין אינו מתיר הוצאה לפועל של פרויקט מעין זה בבית משותף ללא הליך מסודר של העלאת הצעה בעניין באסיפת דיירים, קיום הצבעה והעברת ההצעה ברוב הנחוץ (לפחות שני שלישים מן המשתתפים באסיפה).

מי שמעוניינים ליזום פרויקט הקמת בריכת נוי בגינת בית משותף, בלובי או בכל מקום אחר, צריכים לכנס אסיפת דיירים מיוחדת או להעלות את העניין על סדר היום באסיפת הדיירים השנתית הרגילה (חוק המקרקעין מחייב קיום אסיפת דיירים אחת לשנה לפחות).
בהודעה על אסיפת הדיירים יש לציין שעניין הקמת בריכת נוי יעלה על סדר היום. מומלץ להגיע אל האסיפה עם תכנית כללית, רצוי בצורת סקיצה, שתאפשר למשתתפים להבין היכן תמוקם הבריכה, באיזה גודל תהיה ואלו אלמנטים יהיו כלולים בה. בנוסף, חשוב לאסוף די מידע כדי שניתן יהיה לספק סדר גודל לעלויות הכרוכות בהקמת הבריכה ואחזקה שוטפת שלה.

בריכות נוי מוכנות לגינה

מרגע שהצעה להקמת בריכת נוי אושרה באסיפת דיירים ועד הבית מוסמך לקדם את היוזמה. בהחלט אפשר שבעלי דירות או דיירים שהעלו את הרעיון יהיו אלה שיפעלו להוציא אותו אל הפועל אולם ועד הבית, כנציגות הבניין, יהיה אחראי לעקוב ולוודא שהדברים מתנהלים כשורה.

אלא אם מדובר בבריכות נוי מוכנות לגינה שניתן לממן הקמתה מכסף שהצטבר בחשבון בנק ועד הבית,  יהיה צורך בגביה מיוחדת לצורך גיוס הסכום הדרוש להקמת בריכת הנוי. ועד הבית יפתח חשבון בנק מיוחד לפרויקט, כל דירה תעביר את הסכום שהוחלט עליו, והתשלומים (לבעלי המקצוע ולרכישת ציוד) יבוצעו מחשבון זה.

ועד הבית רשאי לכנס אסיפת דיירים לצורך קידום הקמת בריכות נוי מוכנות אולם גם בעלי דירות ודיירים בבניין רשאים לעשות זאת (למשל אם פונים לוועד הבית ונתקלים בחוסר נכונות לסייע) ובלבד שמגייסים תחילה תמיכה של שליש מן הדירות בבניין לפחות.

בחירת בעל מקצוע להקמת בריכת נוי בבית משותף

נדרשת מומחיות מתאימה לתכנון והקמת בריכת נוי עם מפלי מים לגינה ולכן חשוב מאוד לבחור בקפידה את בעל המקצוע שיבצע את הפרויקט. לא כל גנן או חברה המציעה שירותי הקמה ותחזוקת גינות של הבתים, הם בעלי הידע והניסיון הדרושים להקמת בריכת נוי, מפלי מים או בריכות דגים. יש לאסוף הצעות מחיר רק מבעלי מקצוע שניתן לדעת בוודאות שהם מסוגלים לבצע את המלאכה היטב.

חשוב לרכוש ידע כללי אודות בריכות דגי נוי לפני שעוברים לשלב סקר השוק ואיסוף הצעות המחיר. כך מובטח שנוכל להציב שאלות ענייניות, להתרשם ממקצועיות התשובות שנקבל, נבין את ההבדלים בין התוכניות השונות שיציעו לנו, את פירוט האלמנטים הכלולים בתמחור ועוד. לאחר שיש בידינו מספר הצעות מחיר מבעלי מקצוע מומלצים כדאי להציג אותם בפני הדיירים, להסביר איזו הצעה עדיפה ולמה (כך כולם ירגישו חלק מן התהליך).

בריכת נוי שהוקמה כיאות צריכה מעט מאוד תחזוקה. כל שנדרש הוא טיפול תקופתי למערכת הסינון (ניקוי והחלפת המילוי דמוי צמר). חשוב מאוד לקבוע מי מקרב בעלי הנכס נוטלים על עצמם את האחריות לדאוג לתחזוקת בריכת נוי בבית, גם אם הגנן שמטפל בגינה עושה זאת בפועל. 

עדיין מתלבטים ?
עדיין מתלבטים ?
צרו קשר לקבלת פרטים נוספים וללא התחייבות