שירותי הדברה

רובנו נתקלים מפעם לפעם במזיקים שונים בביתנו ונוהגים להשמידם נקודתית ובאופן מידי. חלקנו נוהגים להיעזר במדביר באופן תקופתי על מנת למנוע מקרים אלו מראש. אך לעיתים, מקור בעיית המזיקים אינה בבית הפרטי אלא בבניין המשותף. על מנת לפתור בעיה זאת נדרש שירות הדברה לבניין. 

מקקים בחדר המדרגות? חולדה בחדר האשפה? חרקים מעופפים בלובי הבניין? כל אלו ועוד, מעידים על בעיית מזיקים בבניין המשותף. מזיקים אלו מתנחלים באזורים מסוימים בבניין ומשם מתפשטים לאזורים נוספים וחודרים לדירות הפרטיות. במקרים אלו, טיפול נקודתי במזיקים החודרים לדירה הפרטית לא יפתור את הבעיה שכן יתר המזיקים הנמצאים בבניין צפויים לחדור גם הם לדירות במוקדם או במאוחר. לשם כך נועד שירות ההדברה לבניין משותף.

שירותי הדברה מיועדים לכלל סוגי המזיקים, כאשר לכל אחד ישנה דרך טיפול יעילה וייעודית עבורו. כמו כן, סוג ההדברה ואופן ביצועה מותאמים גם לחלל והשטח בו ההדברה מתבצעת. 

הדברת בניין וסוגי המזיקים 

ישנם מגוון מזיקים העלולים להטריד את שלוות דיירי הבניין, כאשר חלקם עשויים להיכנס לשטח הבניין באקראיות, בעוד ייתכן שאחרים הפכו את הבניין למקום מושבם ואף עלולים להתחיל ולהתרבות בו. בין אם מדובר באורחים אקראיים ובין אם כאלו שעברו להתגורר בבניין בדרך קבע, שירות הדברה לבניין הינו הפתרון האידיאלי הן לפתרון בעיה קיימת והן למניעתה מראש.

ההדברה מיודעת למגוון המזיקים השונים, ומתבצעת בהתאם לסוג המזיק ומאפייניו:

 • הדברת נמלים – נוכחות נמלים מוגדרת כבעיה כאשר גם לאחר ניקיון הן ממשיכות להיראות בהמוניהן. הבעיה נראית בייחוד בחודשי האביב והקיץ והטיפול בה על ידי הדברה ייעודית פשוט למדי ומתבצע באמצעות ג'ל או ריסוס.
 • הדברת ג'וקים – אחד המזיקים הנפוצים והמטרידים ביותר הינו הג'וק, הידוע בשמו "תיקן". ישנם מספר סוגים של ג'וקים ולכל אחד מהם מאפיינים משלו ומקומות מסתור מועדפים שונים. התיקנים מעבירים מחלות בשל המקומות בהם נוהגים להסתתר, פוגעים בצמחייה וטיפול ההדברה מיועד להרחקתם משטח הבניין ולקטילת הפרטים הנמצאים בשטחו. שירות הדברת ג'וקים כולל קטילת ג'וקים גדולים וקטנים, ג'וקים מעופפים, השמדת קינים בחצרות הבניין ובמערכת הביוב וכו'. הדברת הג'וקים נעשית על ידי ריסוס, כאשר כיום ישנם גם ריסוסים ירוקים שאינם רעילים.
 • הדברת חולדות – מזיקים אלו, הפולשים לבניינים ולדירות, מביאים עמם בעיות תברואה, מחלות ואף עלולים לפגוע בצינורות חוטי חשמל וכו'. לכן, הדברת חולדות דורשת טיפול יסודי, מקצועי ומהיר. אמנם ישנן כיום שיטות לטיפול עצמאי בבעיית החולדות ובהן מלכודות או חומרים שבליעתם גורמים למותן, אך לעיתים פתרונות אלו אינם מספיקים ונדרשת התערבות מקצועית. הדברת החולדות נעשית כיום בשיטות חדשניות שאינן מסכנות כלל את דיירי הבית ופותרות את בעיית הפולשים במהירות ולטווח הארוך. עם זאת, גם לדיירי הבניין חלק במניעת חזרתן של החולדות ועליהם לדאוג שלא נשאר מזון חשוף, שאין מקור מים עומדים ושאין מקום מחסה פוטנציאלי עבורן בחצרות ובמחסנים. 
 • הדברת עכברים – עכברים נוהגים להתמקם במקומות חמימים, בעיקר לקראת עונת ההתרבות שלהם. לרוב, העכברים פעילים יותר בשעות הלילה, כך שבמידה ונראים עכברים באזור הבניין המשותף גם במהלך היום, זוהי אינדיקציה לכך שככל הנראה קיים ריבוי עכברים בסביבה ונדרש טיפול דחוף. על מנת לטפל בבעיית העכברים נדרשים איתור של מקום המסתור וקבלת החלטה לגבי אופן הטיפול בהם.
 • הדברת דבורים – דבורים הופכות למטרד כאשר מקימות קן או כאשר נחיל דבורים מתנחל בבניין המגורים. בניגוד לטיפול במזיקים אחרים, כאשר מדובר בדבורים הפתרון הראשון באמצעותו מנסים להיפטר מהן אינו השמדתן. הדבורים הינן מוגנות והשמדתן אסורה, אלא אם אין כל ברירה אחרת. פגיעה בדבורים עלול לפגוע במערכת האקולוגית ולכן הטיפול בהן ייעשה על ידי מדביר מקצועי שיפעל להעברת מבניין המגורים בצורה מפוקחת ובטוחה עבורן.

הדברה בבניין משותף

הדברה בבניין משותף הפכה בשנים האחרונות לחלק בלתי נפרד מפעילות התחזוקה השוטפת ומתבצעת בתדירות קבועה על מנת לשמור על איכות חיי הדיירים, על תנאי תברואה תקינים ועל סביבת מגורים נעימה ומטופחת. מכיוון שבבניין ישנם חללים רבים, על פעילות ההדברה להתבצע בהתאם ולהתחשב בכלל באזורים המהווים מוקד משיכה פוטנציאלי למזיקים.

על אף שכל בניין שונה בגודלו, במבנהו ובשטחיו, ישנם מספר אזורים קבועים בהם מתבצעת ההדברה, על מנת לטפל במזיקים קיימים וכטיפול מונע:

 • הדברת ארונות – בנייני מגורים מלאים בארונות חשמל, ארונות תקשורת, ארונות שעונים, ארונות כיבוי, וארונות שירות. חללים אלו מהווים מוקד פוטנציאלי עבור כלל המזיקים, הנמשכים אליהם בעקבות רטיבות, לכלוך, חום ועוד ומוצאים בהם מסתור.
 • הדברת מערכת ביוב – מערכות הביוב מטבען מושכות מזיקים רבים. ביכולתם של מזיקים אלו להגיע לכל מקום במבנה דרך מערכת הביוב ולהוות מטרד לדיירים, גם כאשר מדובר בדירות נקיות ומטופחות. כך, בין אם מדובר בחרקים למיניהם ובין אם במכרסמים, הם עלולים לחדור אל דירות הבניין דרך פתחי הניקוז, להטריד את הדיירים ואף להעתיק את מקום מושבם אל תוך שטחי הדירה או אל השטחים הציבוריים של הבניין.
 • הדברת חדר אשפה – חדרי האשפה המלאים במהלך היום בשאריות מזון, רטיבות, וריחות, מושכים את כלל המזיקים. לעיתים קרובות ניתן לראות בחדרי האשפה ריכוז של זבובים, יתושים, דבורים, ג'וקים ואף מכרסמים. עבור כל אלו מהווה חדר האשפה גן עדן של ממש ולכן גם ניקיונו בתדירות גבוהה ותחזוקה שוטפת (סתימת חורים ופתחים, טיפול בנזילות וכו') עשויים שלא להספיק למניעת הגעתם של המזיקים. 
 • הדברת חדר מדרגות – חדר המדרגות הינו חלל סגור אשר בימינו, בעיקר בבניינים רבי קומות, כמעט ואינו נמצא בשימוש הדיירים. עובדה זו מקלה על מזיקים להשתכן בחדר המדרגות, על אחת כמה וכמה אם אינו מתוחזק ומנוקה כראוי ואם דיירי הבניין אף נוהגים לפנות אליו ולנטוש בו רהיטים וציוד שאינם בשימוש. בחדרי מדרגות שאינם מטופלים כראוי ניתן יהיה למצוא ג'וקים ואף מכרסמים למיניהם, במיוחד אם ישנם פתחים או חריצים חיצוניים.
 • הדברת לובי – הלובי הינו האזור השמיש ביותר בבניין ומהווה ה"פנים" של הבניין בפני הדיירים ובפני המבקרים. כאשר מתחילה בעיית מזיקים באזור זה, הדבר פוגע באיכות החיים של הדיירים הנאלצים לפגוש בהם בכל פעם שיוצאים מהבניין או כשחוזרים לבתיהם ומשליך על תדמיתם של הבניין ושל דייריו גם בעיניי המבקרים בו.
 • הדברת מקלט – המקלטים, אשר אינם נמצאים בשימוש בשגרה ובבניינים רבים משמשים כמחסנים, הופכים במהלך הזמן לביתם של מזיקים רבים, הנהנים מכך שהחלל נטוש ומנצלים זאת להעתקת מקום מושבם. במקלטים רבים, ניתן למצוא מזיקים מסוגים שונים שהתעלמות מנוכחותם רק תחמיר את הבעיה. דיירים רבים מגלים בתקופות בהן ישנו צורך בשימוש במקלט, כי הזנחת המקלט הביאה לפלישתם של מזיקים אליו ובזמן חירום נאצים לשהות במקלט לצדם של מזיקים אלו. הבעיה חמורה אף יותר במקלטים בהם ישנם פתחים חיצוניים ובאלו המשמשים את דיירי הבניין לאחסון רהיטים וציוד, ההופכים לביתם של המזיקים.
 • הדברת סביבת הבניין – על אף שרבים נוטים לדאוג לטפל במזיקים הנמצאים בבניין עצמו, אין להתעלם גם מאלו הנמצאים בסביבת הבניין. מזיקים הנמצאים בגינת הבניין, בחניון, בשבילי הגישה לבניין ובפתחי הביוב והניקוז המקיפים א הבניין, יגיעו בקלות גם אל שטח הבניין עצמו. פעילות הדברה מונעת כוללת גם טיפול בסביבה זו.

מגוון המזיקים מקיפים אותנו בכל מקום בו אנו נמצאים במהלך היום ונוכחותם מצריכה טיפול, גם אם לעיתים נראה לנו כי מדובר בבעיה נקודתית שאינה מהווה מטרד. כך, בעיית המזיקים המצריכה הדברה אינה שמורה רק לבניינים משותפים וקיימת כמובן גם בבתים פרטיים, בשטחים מסחריים ובשטחים ציבוריים ועל הטיפול בהם להיעשות בהתאם.

הדברת בית פרטי

הדברת בית פרטי הינו שירות שהפך לשכיח ביותר בקרב בעלי הבתים. חצר הבית, בו מופעלת בדרך כלל מערכת השקיה, כמו גם ריבוי הצמחייה, האדמה החשופה ושאריות האוכל שלעיתים נשארות בו, מושכים מזיקים למיניהם ועלולים להפוך את החצר למשכנם של ג'וקים, נמלים, יתושים ומעופפים מזיקים אחרים, זוחלים ומכרסמים. כל אלו, ימצאו במוקדם או במאוחר את דרכם גם אל תוך הבית דרך פתחים, סדקים, חלונות ודלתות, מערכת הצינורות גג הבית וכו'.

בעיה נפוצה נוספת הקיימת בבתים פרטיים היא בעיית הטרמיטים העלולים לחדור אל יסודות הבית ואל הרהיטים ולגרום לנזקים כבדים.

לכן, נהוג לבצע הדברה בבתים פרטיים באופן קבוע ובתדירות הנדרשת, בהתאם לגודל הבית, מאפייניו וסביבתו ועל פי המלצת מדביר מוסמך. פעילות ההדברה חשובה ביותר על מנת למנוע את פלישתם של המזיקים ואת הפגיעה באורח חייהם של הדיירים, באיכות המגורים ובהנאה מהשימוש בחצר הבית.

הדברה לעסקים

בעיות של מזיקים במשרדים ובשטחים ציבוריים דורשות טיפול מידי ושוטף, לעיתים אף יותר מבנייני מגורים ובתים פרטיים. הסיבה לכך טמונה בעובדה כי מדובר בשטחים גדולים יותר, הכוללים אזורים שונים ומגוונים ובהם משרדים, חנויות, חללים פתוחים, מחסנים, מסדרונות, חדרי אוכל, שירותים, מרפסות גגות ועוד.

לנוכחותם של מזיקים באזורים אלו השלכות רבות לא רק על דיירי המשרדים ובעלי השטחים. מזיקים אלו עלולים לגרום לדחייה של לקוחות ואף לפגיעה בהם, לדחיית ספקים, לפגיעה בציוד, פגיעה בתשתיות, פגיעה בעובדים, ליצירת מפגעים תברואתיים ופגיעה כללית בתדמית העסק בעיני שותפים עסקיים, לקוחות וספקים. במקרים חמורים, נוכחותם של מזיקים אף עלולה לגרום להשבתת פעילות העסק.

הדברה בשטחים מסחריים מתבצעת על ידי מדבירים המומחים היודעים לאתר את המקומות המיועדים לפורענות מבחינת המזיקים ולבצע בהם פעילות הדברה מונעת. כמו כן, ביכולתם לטפל בבעיות קיימות ולהתאים את סוג הטיפול האופטימלי למיגור המזיקים, תוך התחשבות בסביבה ובפעילות היומיומית בה.

ריסוס משרדים ושטחים ציבוריים

בניגוד למה שמקובל לחשוב, נוכחותם של מזיקים במשרדים אינה דבר מקובל רק בשל היותם מחוץ למבנה ואינה בהכרח מקרה חד פעמי ותופעה החולפת מעצמה. קיומם של המזיקים בשטח הציבורי עלול במהרה להפוך לקבועה במידה ואלו יתמקמו בו ויתחילו להתרבות.

בין המזיקים הנפוצים בשטחים הציבוריים ישנם תיקנים, נמלים ומכרסמים למיניהם.

הטיפול המונע במזיקים אלו פשוט למדי ולקראת חודשי הקיץ מומלץ להיערך מראש, במיוחד בפני תיקנים ונמלים ולבצע פעילות הדברה בשטחים הציבוריים. הדברה זו מתבצעת לרוב על ידי ריסוס, בייחוד באזור פתחי הביוב, המוריד באופן משמעותי את פעילות ונוכחות המזיקים בסביבה ותורם ליצירת אזור נקי ממזיקים אלו.

סוגי הדברה

כיום, ישנם מספר סוגי הדברה, הנבדלים זה מזה בייעוד שלהם, בחומרים בהם נעשה שימוש, ובאמצעים המשמשים את המדביר. להלן סוגי ההדברה העיקריים:

 • הדברה כימית – זוהי שיטת ההדברה הנפוצה ביותר, בה נעשה שימוש בחומרים כימיים המהווים רעל עבור המזיקים ומחסלים אותם לאחר המגע עמם. חומרים שונים פוגעים במזיקים בדרכים שונות אך הייעוד של כולם בסופו של דבר הינו חיסולם של המזיקים.
 • הדברה אורגנית – בהדברה זו משתמש המדביר בחומרים טבעיים הבטוחים יותר לסביבה ולבריאותם של בני האדם ובעלי החיים המתגוררים באזור. עם זאת, עדיין מדובר בחומרים רעילים ולכן ישנו הבדל בין החומר בו משתמשים עבור הדברה בבית מגורים לבין החומר המיועד להדברה בשטח פתוח. 
 • הדברה ביולוגית – בהדברה ביולוגית לא נעשה שימוש בחומרים כימיים אלא בטורפים הטבעיים של המזיקים. שיטה זו נפוצה יותר עבור טיפול בצמחייה המותקפת על ידי מזיקים מסויימים ולמיגור יתושים, קרציות, פשפשים ופרעושים.
 • הדברה ירוקה – הדברה ירוקה היא סוג של הדברה כימית, אך נעשה בה שימוש בחומרים "עדינים יותר", המזיקים פחות ומסוכנים פחות לסביבה.
 • איוד בגז – זהו סוג של הדברה הייעודי לטיפול בטרמיטים ובמזיקי עץ למיניהם. יתרונותיו של גז זה טמונים בכך שהוא חודר אל תוך העץ ומשמיד את המזיקים החבויים בתוכו. כמו כן, בניגוד להדברה רגילה הגז יעיל נגד המזיקים בכל שלב של חייהם, כולל גלמים, זחלים וביצים.

בחירת מדביר מוסמך

בין אם מדובר בהזמנת מדביר מורשה באופן בהול ומידי ובין אם בבחירת מדביר למתן שירות קבוע ושוטף לבניין, חשוב לוודא כי המדביר הנבחר הינו מדביר מקצועי, בעל ניסיון וחשוב מכל – בעל רישיון.

המדביר הינו אדם אשר עבר הכשרה ייעודית לטיפול במזיקים, לבחירת שיטת ההדברה הנכונה, לשימוש בטוח ונכון בחומרי ואמצעי הדברה ולביצוע עבודה באופן בטיחותי לסביבה. על פי חוק הסדרת העיסוק בהדברה תברואתית, על המדביר לעבור בהצלחה את הבחינה המתאימה לסוג הרישיון: רישיון מדביר בדירות, רישיון מדביר במבנים ובשטח פתוח, רישיון מדביר באיוד ורישיון מדביר צבאי.

מדבירים אשר עברו את ההכשרה הייעודית בהצלחה ורכשו את הניסיון הנדרש, זכאים לקבלת רישיון ורק לאחר קבלתו בפועל הם מורשים לעסוק בפעילות זו. ישנם כאמור שלושה סוגי רישיונות הדברה:

 • מדביר בדירות – זהו הרישיון המינימאלי הבסיסי, המאפשר למחזיק בו לבצע הדברה בדירות מגורים, במשרדים ששטחם אינו עולה על 500 מטרים רבועים, בחצרות הבית ובבניינים משותפים בהם ישנם עד 16 דירות או משרדים.
 • מדביר במבנים ובשטח פתוח – זהו רישיון מורחב יותר הכולל בתוכו את הכשרת "מדביר בדירות" ומעניק למחזיק בו את הידע והיכולת לטפל במגוון רחב יותר של מזיקים ובשטח נרחב יותר. 
 • מדביר באיוד – זוהי ההסמכה הגבוהה ביותר של מדבירים. הדברה באיוד הינה הדברה בשימוש בגז ונקבעו עבורה תקנות מחמירות ביותר. זוהי הדברה מורכבת יחסית המיועדת למקרים בהם הדברה רגילה לא מסוגלת למגר את המזיקים. לרוב, נעשה שימוש בסוג הדברה זה במערכת הביוב, במחסנים, במקרים של הופעת טרמיטים ומזיקי עץ ועוד.

שימו לב – טרם בחירת המדביר, יש לבקש ממנו להציג רישיון בתוקף, בו גם ניתן לראות אילו עבודות הדברה הוא רשאי לבצע.

פעילות ההדברה אם כך הינה בגדר הכרח, בבנייני מגורים, בבתים פרטיים ובשטחי מסחר. תפקידה של ההדברה לא רק לטפל במזיקים הקיימים אלא לרוב מבוצעת כטיפול מונע המרחיק מזיקים ומשמיד את אלו שנמצאים במקום, טרם התרבותם בו. את פעולת ההדברה יש לבצע באמצעות מדביר מורשה בלבד ובתדירות המומלצת, בהתאם לסוג הבניין או השטח.

עדיין מתלבטים ?
עדיין מתלבטים ?
צרו קשר לקבלת פרטים נוספים וללא התחייבות