התקנת דשא סינטטי

מדשאה ירוקה, בריאה ומטופחת נחשבה תמיד תוספת מרהיבה לכל גינה, בבית פרטי או בית משותף. אבל הקמה ותחזוקה של מדשאה טבעית היא לא תמיד עניין פשוט ולעיתים, בשל תנאים כמו מחסור באור שמש ישיר, עומס רב מדי של ילדים ובעלי חיים המתרוצצים על הדשא וכדומה, מדובר במשימה בלתי אפשרית. מזה למעלה מעשור שמרבדי דשא סינטטי צוברים תאוצה כחלופה טובה לדשא טבעי.

לדשא סינטטי יתרונות רבים אך גם כמה חסרונות שחשוב להכיר. בעלי דירות ודיירים בבית משותף המעוניינים ליזום פרויקט של התקנת דשא סינטטי בגינת הבניין צריכים לפעול באופן התואם את הוראות חוק המקרקעין בכל הקשור לביצוע שדרוג לבית משותף המחייב הוצאה חריגה שאינה כורח המציאות. בין היתר יש לקיים אסיפת דיירים בנושא, לקבל תמיכה בהיקף הדרוש, להסמיך את ידי ועד הבית לפנות לבעלי מקצוע ולקבל הצעות מחיר ועוד.

על מנת שתוכלו לדעת שהדשא הסינטטי בגינה שלכם הותקן כהלכה, שהסוג שנבחר מתאים לתנאי השטח בגינה שלכם ושההשקעה שלכם תישמר ירוקה ומזמינה לאורך שנים – אנחנו ממליצים לבחור מומחי גינון ללא פשרות, וחברת האוס פלוס מציעה שירותי גינון מקצועיים המתמחים בתחזוקת גינון בבניינים, כולל התקנה של דשא סינטטי בדיוק על פי המאפיינים שמתאימים לכם. התקשרו אלינו, ונשמח לתת לכם את כל הפרטים!

גינות מעוצבות עם דשא סינטטי

לפני שמתחילים לנסות לקדם פרויקט של התקנת דשא סינטטי בגינת הבניין חשוב להכיר את היתרונות והחסרונות של פתרון חיפוי זה ולשקול אותם אל מול חלופות אפשריות כגון:

  • ריצוף השטח המדובר באריחים מסוג כזה או אחר
  • ריצוף באבנים משתלבות
  • התקנת דק עץ
  • כיסוי השטח בבטון מוחלק
  • הנחת חלוקי נחל בשילוב צמחיה

בעבר מקובל היה לשלב אזורים המכוסים דשא טבעי כמעט בכל גינה בישראל, בבתים פרטיים ומשותפים כאחד. רחבת דשא כזו היא לא רק נאה אלא גם מהווה משטח נוח עליו ילדים יכולים לשחק, נעים להלך עליו ברגליים יחפות ואפשר אפילו לשבת או לשכב על הדשא מדי פעם.
עם השנים הסתבר שבמקרים רבים המאמץ הנחוץ כדי לשמר ולטפח חלקה כזו של דשא טבעי אינו משתלם. לא רק זאת אלא שתחזוקה לוקה בחסר גורמת לדשא טבעי להיראות לא טוב ואפילו להיעלם ברובו ולהותיר אדמה חשופה, במקרה הטוב, או מכוסה עשבים שוטים וקוצים במקרה הרע.
מרבדי דשא סינטטי (המכונה גם "דשא מלאכותי") הם פיתוח ששימש תחילה כתחליף לדשא במגרשי ספורט ומאז תחילת שנות האלפיים החלו לצבור פופולאריות כאלמנט נאה ושימושי בגינות ציבוריות, פארקים, גני שעשועים, בחצרות של מוסדות וגם בגינות של בתים פרטיים ושל בתים משותפים.

דשא סינטטי איכותי

דשא סינטטי מודרני, מתקדם ואיכותי, הוא עמיד מאוד ושומר על מראה נאה לאורך שנים רבות תוך שהוא דורש תחזוקה מינימלית בלבד. דשא כזה הוא נעים למגע ואינו דורש השקיה, עניין חשוב לא רק מטעמי חיסכון בהוצאות אלא גם מפני שבארצנו מים הם משאב שאינו מצוי בשפע.
החיסרון העיקרי של דשא סינטטי הוא שהוא נוטה להתחמם בשמש עד כדי כך שכבר אי אפשר לדרוך עליו בכף רגל יחפה. חיסרון נוסף הוא שספיגת חומרים כגון שתן של כלבים וחתולים עלולה לגרום לדשא סינטטי להפיץ ריח לא נעים.

ניתן להתמודד עם החסרונות של דשא סינטטי בגינת הבית בקלות רבה. סילוק לכלוך, כגון עלים ופירות שנשרו על הדשא הסינטטי, ושטיפה במים מדי פעם תשמור על הדשא נקי ונעים. בימים חמים ניתן לצנן מדשאה מלאכותית באמצאות התזה של מים, אפשר להיעזר במערכת ההשקיה האוטומטית ולתזמן לשעות החמות.

כדאי לדעת שבעבר נשמעו טענות כנגד מרבדי דשא סינטטי כאילו הם עשויים חומרים העלולים להיות רעילים (מלכתחילה או במשך הזמן ככל שמרבדים מתבלים). בדיקות של גופים שונים הוכיחו שמרבדי דשא סינטטי מודרניים ואיכותיים, הזוכים לקבל את מעט התחזוקה הנדרשת, הם בטוחים לחלוטין לשימוש.

עיצוב גינה עם דשא סינטטי

חשוב לזכור שדשא סינטטי רחוק מלהיות החלופה היחידה לדשא טבעי. מי שמעוניינים להקים משטח נאה ושימושי בגינת הבניין ומבינים שמדשאה טבעית אינה פתרון פרקטי יכולים לבחור לרצף את האזור המיועד באריחים המתאימים להנחה בחוץ, להקים דק נאה (מלוחות עץ טבעי או מלוחות סינטטיים) או לכסות את השטח בשילובים שונים של טוף, חלוקי נחל וצמחיה. באופן כללי התקנת דשא סינטטי בגינת הבניין תהיה פתרון חסכוני אשר יותיר את המרחב נגיש ונוח לשימוש.

הבחירה בין דשא טבעי, דשא סינטטי, דק, חיפוי כזה או אחר וכד' צריכה להתקבל תוך שלוקחים בחשבון את מכלול השיקולים, העיצוביים, הפרקטיים ועלויות ההקמה והאחזקה. מומלץ להיוועץ עם בעלי מקצוע כגון אדריכלי נוף, גננים וחברות המציעות עיצוב והקמת גינות לבניינים, כולל התקנת מרבדי דשא סינטטי, הקמת דקים, חיפויי אבן ועוד.

דשא סינטטי לגינה

חשוב לדעת שיש מגוון סוגים של מרבדי דשא סינטטי וחשוב מאוד לבחור את סוג הדשא המלאכותי המתאים לצרכינו. באופן כללי איכות הדשא נמדדת בגובה הסיבים וצפיפותם (המתבטאת במשקל המרבד). בסוגים שונים של דשא סינטטי גובה הסיבים עשוי לנוע בין 10 מילימטר ל-42 מילימטר. בדרך כלל מרבדים בעלי סיבים קצרים יותר הם איכותיים פחות אולם ישנם מרבדים טובים עם סיבים נמוכים בצפיפות גדולה. משתנים נוספים הם סוג החומר ועיצוב הסיבים, ההופכים את הדשא לנעים יותר או פחות למגע, וגם הטכנולוגיה ששימשה לעיצוב המרבד (למשל, חספוס הצד התחתון לשיפור האחיזה, תעלות ופתחי ניקוז למים ועוד). המחירים של המרבדים מושפעים מן המשתנים שהוזכרו כאשר המרבדים זולים מאיכות נמוכה עולים בין 30 – 45 ₪ למטר רבוע ואילו האיכותיים והיקרים ביותר עשויים לעלות 125 שקלים למטר רבע ואף יותר. חשוב מאוד לבחור סוג מרבד דשא סינטטי המתאים לתנאים להם ייחשף בגינת הבניין ולוודא שמשלמים מחיר התואם את איכותו.

עיצוב גינה עם דשא סינטטי

לעיתים ישנם בעלי דירות ודיירים בבית משותף המעוניינים לקדם התקנת דשא סינטטי בגינת הבניין אולם אינם עושים זאת רק משום שאינם יודעים איך מקדמים פרויקט כזה. חשוב לדעת שלפי חוק המקרקעין כל בית משותף מנוהל לפי הוראות תקנון בניין ואם בעלי הדירות לא ניסוח בעצמם תקנון כזה חל התקנון המצוי כפי שהוא מפורט בנספח לחוק.
לכל בית משותף יש נציגות בדמות ועד בית הנבחר ממתנדבים מקרב בעלי הדירות והדיירים אולם גם מי שאינם חברי ועד יכולים ליזום פרויקטים כגון התקנת דשא סינטטי. כדי לקדם פרויקט כזה יש לזמן אסיפת דיירים ולציין שעל סדר היום תעלה הצעה להוסיף רחבת דשא סינטטי לגינת הבניין. לפני שניתן ליזום אסיפה כזו יש לגייס תמיכה של שליש מן הדירות לפחות. מומלץ לתאם את מועד קיום האסיפה עם ועד הבית, לתלות מודעות במקומות מרכזיים בבניין וליידע נציגים מכל דירה פנים אל פנים, בוואטסאפ, בטלפון או באופן אחר המקובל בבניין. במועד שנקבע אם לא מגיעים נציגים משני שליש של הדירות לפחות יש לדחות את האסיפה למועד מאוחר יותר באותו יום (ולפעול להזכיר לכול הדירות שמתקיימת אסיפה). במועד המאוחר ניתן לקיים את האסיפה בכל הרכב.

באסיפת הדיירים יש לקיים דיון בהצעה להתקין דשא סינטטי בגינת הבניין ולקבל החלטה בדרך של הצבעה. מכיוון שמדובר בהוצאה שאינה כורח המציאות יש צורך ברוב של שני שלישים לפחות מן המשתתפים באסיפה כדי שההצעה תתקבל. מרגע שאושרה ההצעה ועד הבית מוסמך להתחיל לפעול כדי להוציא את הרעיון מן הכוח אל הפועל. הוועד יאסוף מידע והצעות מחיר מגננים וחברות גינון המציעות שירותי התקנת מדשאות מלאכותיות. מומלץ לשתף את הדיירים בהליך וליידע על הבחירות המתקבלות (לגבי סוג המרבדים למשל), כך תינתן הזדמנות להעיר הערות, להסתייג וכד' (גם קטן הסיכוי שיהיו מי שיבואו בטענות אחר כך).

חשוב לדעת שהתקנת דשא סינטטי בגינה של בית משותף היא הוצאה חריגה שאינה כורח המציאות ולכן לוועד הבית אין סמכות לבצע את הפרויקט גם אם בחשבון הבנק של הוועד יש סכום המאפשר זאת ללא גבייה נוספת. לא רק זאת, עבור פרויקט שדרוג מעין זה (הדומה לצביעת קירות הלובי, התקנת מערכת מצלמות אבטחה, התקנת שער אוטומטי בכניסה לחניון וכד') על ועד הבית לפתוח חשבון בנק נפרד ולהפקיד בו את הכספים שנגבים מן הדירות כדי לגייס את הסכום הדרוש. התשלומים לבעלי המקצוע יבוצעו בצ'קים או בהעברות בנקאיות מן החשבון שנפתח במיוחד לצורך ביצוע הפרויקט.

עלות התקנת דשא סינטטי

בבניינים שאחזקתם נמסרה לחברת ניהול בתים משותפים ניתן להיעזר בחברת הניהול כדי לקדם פרויקט התקנת דשא סינטטי בגינת הבניין. חשוב לדעת שלפני שפונים בעניין לחברת הניהול יש לקבל תמיכה מתאימה מבעלי הדירות והדיירים, ממש כפי שיש לעשות בבניינים בהם ועד הבית יטפל ביישום הפרויקט.
לרשות חברת ניהול עומדים משאבים בדמות חברות גינון עמן הם מקיימות קשרים ארוכי טווח, ידע וניסיון בביצוע פרויקטים של הנחת מרבדי דשא בגינות של בתים משותפים. ועד הבית יבצע גביה מיוחדת, מעבר לדמי הוועד החודשיים המשמשים לתשלום לחברת הניהול, לצורך מימון פרויקט התקנת דשא סינטטי בגינת הבניין. הסכום שייגבה מכל דירה יחושב באותו אופן בו מחושב סכום דמי ועד הבית, בהתאם לתקנון הבניין (סכום שווה לכל דירה או חישוב לפיו דירות גדולות משלמות סכום גבוה יותר מקטנות).

התקנת דשא סינטטי במחיר הוגן

מכיוון שדשא סינטטי הפך כה פופולארי אין מחסור בגננים פרטיים, חברות גינון וגם חברות העוסקות בתחומים דומים (כגון הקמת דקים למשל) המציעים התקנת דשא סינטטי בגינת הבית. חשוב לבחור בעל מקצוע שיבצע את המלאכה היטב, במחיר הוגן ותוך התאמת סוג המרבד למאפייני השימוש שיעשה בו. מומלץ לפנות לכמה בעלי מקצוע שעליהם קל למצוא חוות דעת טובות, ניתן להתייעץ עם מכרים שביצעו פרויקט התקנת דשא סינטטי בגינת הבניין ולברר אם היו מרוצים מבעלי המקצוע בהם בחרו.

בעת השיחה הראשונית עם בעל מקצוע ניתן להתרשם מענייניות שאלותיהם, רמת הנכונות לבוא להתרשם מן המקום (לקחת מידות ולתת הצעה), לברר על איזה סוג של מרבד דשא מלאכותי הם ממליצים ולמה, לשמוע פירוט סדר הפעולות שיבצעו במהלך התקנת מרבדי הדשא ועוד.

חשוב לדעת שניתן להתקין מרבדי דשא סינטטי על אדמה, על משטח בטון, על רחבה מרוצפת ועוד. אופן ההתקנה משתנה בהתאם למשטח עליו מונחים המרבדים.

רחבה מכוסה דשא סינטטי היא תוספת נאה שבכוחה לשרת אותנו היטב לאורך שנים ובלבד שמלאכת ההתקנה בוצעה כראוי ותוך שימוש במרבד איכותי מסוג המתאים לתנאים אליהם ייחשף. לכן, חשוב מאוד לנהל את הפרויקט היטב, לאסוף מידע, לקבל הצעות מחיר מבעלי מקצוע טובים ואמינים ולבחור בהצעה המתאימה ביותר לצרכינו ולאו דווקא בזו הזולה ביותר. 

עדיין מתלבטים ?
עדיין מתלבטים ?
צרו קשר לקבלת פרטים נוספים וללא התחייבות